Jiří Karlík: Nulová DPH platí i pro LPG. Kdo topí propanem, může do Vánoc ušetřit tisíce

Zdroj: Primagas
07. 12. 2021

Jiří Karlík: Nulová DPH platí i pro LPG. Kdo topí propanem, může do Vánoc ušetřit tisíce

Mimořádné prominutí daně z přidané hodnoty v listopadu a prosinci letošního roku se netýká jen zemního plynu. Nulová DPH platí také pro LPG. Opatření tak zvýhodní asi 170 tisíc majitelů vozidel na autoplyn. Nezapomeňte si však pohlídat tuto „slevu“ i při nákupu propan-butanu v plynových láhvích, které pravidelně využívají statisíce zákazníků. Majitelé domů s propanovým vytápěním mohou dokonce ušetřit tisíce korun správným načasováním nákupu plynu do zásobníku. Objednávku závozu by měli stihnout do Vánoc, radí Jiří Karlík generální ředitel společnosti Primagas.

Lidé velmi často netuší, že generální pardon na DPH u plynu se vztahuje rovněž na LPG. Nulová sazba na elektřinu a plyn v listopadu a prosinci letošního roku má totiž tlumit prudký nárůst cen těchto komodit. Zákazníci u menších lokálních prodejců by tak měli být při výměně plynové lahve obezřetní a pohlídat si, že jim DPH skutečně není účtováno. Prodejci si totiž těchto opatření vůbec nemuseli všimnout.

Alternativa zemního plynu

Nutná výměna starých kotlů v kombinaci s faktem, že například ve Středočeském a Jihočeském kraji je velmi nízký podíl plynofikovaných obcí, vede mnoho domácností k pořízení propanového zásobníku. Letos v září jsme dokonce dosáhli rekordního počtu poptávek na instalaci zásobníků a propan již letos dodáváme stovkám nových zákazníků, a to velmi často právě ve zmíněných oblastech.

Čím dříve, tím lépe

Společnost Primagas aktuálně eviduje asi tisíc domácností, které nemají zásobník zcela naplněn a s velkou pravděpodobností by během příštích měsíců propan objednávaly. V rámci celého trhu může být dle odhadu společnosti takových zákazníků asi 4 až 5 tisíc. S příchodem opravdové zimy ceny LPG obecně rostou, takže pokud by domácnost objednávala závoz plynu až po Novém roce, budou ceny minimálně stejně vysoké, ale spíše o něco vyšší než nyní. Především však již nebude platit odpuštění 21procentního DPH.

Plyn do zásobníku standardně dodáváme nejpozději do pěti pracovních dnů od objednávky. Vzhledem k blížícím se svátkům a konci roku je ale potřeba objednat závoz co nejdříve. Několik dní před Vánocemi nastane úplně nejzazší termín, kdy to lze stihnout. I když máte zásobník z větší části naplněn, vyplatí se vám aktuální „akci“ využít. Samozřejmě za předpokladu, že vám zásoba propanu nevydrží do léta, kdy bývají ceny LPG nižší. Doplnění půlky objemu zásobníku na 2,1 tuny znamená při aktuálních cenách úsporu na DPH minimálně 6 tisíc korun.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články