Jiří Sýkora: Růst úrokových sazeb u hypoték není zdaleka u konce

Zdroj: Fincentrum & Swiss Life Select
Komentáře 17. 12. 2021

Jiří Sýkora: Růst úrokových sazeb u hypoték není zdaleka u konce

Průměrná úroková sazba se v listopadu přiblížila hranici 3 %. Ani jejich růst ale nezbrzdil zájem o hypotéky, kterých banky sjednaly za více než 37 miliard korun. V letošním roce by se mohl objem poskytnutých hypoték vyšplhat až za hranici 420 miliard korun, říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Hypoteční trh v listopadu opět trhal rekordy. Banky sjednaly 11 369 úvěrů, tedy o 13 procent více než v říjnu a o 22 procent více než před rokem. Větší počet hypoték v listopadu byl poskytnut pouze v roce 2016, a to 14 386. Zatímco ale v roce 2016 nepřekročil jejich objem hranici 30 miliard korun, letos v listopadu se vyšplhal na 37,204 miliardy korun. Oproti říjnu vzrostl objem sjednaných hypoték o 16 procent a meziročně pak došlo k nárůstu dokonce o 38 procent.

V roce 2016 podpořil obrovský zájem o hypotéky strach z nového zákona o spotřebitelském úvěru. Letos došlo k navýšení hned ze dvou důvodů. Prvním jsou obavy z dále rostoucích hypotečních sazeb, čemuž nasvědčuje i vývoj sazeb na mezibankovním trhu. A druhým je nejistota ohledně přísnějších podmínek poskytování hypoték, které na konci listopadu ohlásila ČNB s platností od dubna 2022.

Hranice 400 miliard sjednaných hypoték se otřásla

Od ledna do listopadu letošního roku sjednaly banky hypotéky již za více než 392,6 miliardy korun. Do konce roku zbývá poslední měsíc, přesto již s naprostou jistotou můžeme říci, že se hypotečnímu trhu podaří překonat hranici 400 miliard korun sjednaných hypoték.

Nyní již není otázkou, zda objem poskytnutých hypoték pokoří hranici 400 miliard korun, ale o kolik. A s ohledem na obvykle silné poslední měsíce v roce a zvýšený zájem způsobený dopředu ohlášenými regulatorními kroky ČNB se dá očekávat překročení této hranice tak o cca 20 miliard korun.

Průměrná hypotéka na novém rekordu

Průměrná výše hypotéky po dvou měsících mírného snížení dosáhla na novou rekordní hodnotu 3 272 369 korun. A s ohledem na vývoj cen nemovitostí můžeme očekávat její další pozvolný růst.

Podobnou rychlostí jako letos v listopadu rostla průměrná sazba naposledy v srpnu 2008. Průměrná úroková sazba hypoték přesto neroste tak rychle jako nabídkové sazby bank, které ve většině z nich již překročily hranici 4 %. Důvodem jsou především hypoteční smlouvy klientů, které začaly banky sjednávat před několika měsíci ještě za výhodnějších podmínek.

Čekají nás kratší fixace u hypoték

V nejbližší době zřejmě k obratu na mezibankovním trhu nedojde a zdroje se budou bankám dále prodražovat. Zároveň je pravděpodobné, že Česká národní banka (ČNB) neskončila se zvyšováním základních úrokových sazeb. Růst nabídkových sazeb hypoték tak ještě není zdaleka u konce.

S vyššími sazbami by měl ale časem ochladnout zájem o hypotéky. V následujících několika měsících se to ale zřejmě projeví, i vzhledem k ohlášenému zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, především v délce volené fixace, která se s růstem sazeb přesune od sedmi- či desetiletých ke kratším lhůtám.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články