Karel Kotoun: Až k 6 % může vyšplhat sazba u hypoték

Zdroj: Accenture ČR
10. 01. 2022

Karel Kotoun: Až k 6 % může vyšplhat sazba u hypoték

Doba levných hypoték je za námi. Česká národní banka (ČNB) na konci prosince opět zvýšila základní úrokovou sazbu. I když většina bank zatím s dalším zdražováním hypoték vyčkává, dle mého odhadu to ale nevydrží dlouho a sazby hypoték porostou, říká Karel Kotoun ze společnosti Accenture ČR.

Průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k 6 procentům. Hlavním důvodem jsou další avizovaná zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Vlastnictví nemovitosti je v Česku považováno za hlavní investici. Navíc se nám zde v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie daří velmi dobře s přihlédnutím k nákladům na život. Lidem žijícím v České republice totiž zůstane na konci měsíce na účtu procentuálně více peněz z výplaty, proto bude zájem o pořízení nemovitosti stále velký. A to nejenom u občanů České republiky, ale i u cizinců, pro které jsou Praha a další tuzemské lokality zajímavou investiční volbou.

Na ceny bytů bude mít vliv také inflace. A i proto ČNB sleduje takzvaný CPIH neboli experimentální cenový index se zahrnutím cen starších nemovitostí. Důvodem je, že v současném indexu spotřebitelských cen není dostatečně zahrnuta změna ceny nemovitostí.

I proto je ČNB aktivnější ve zvedání úrokových sazeb v porovnání se svými protějšky ze zahraničí. Růst cen tak bude hrát hlavní roli i pro ceny nemovitostí.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články