Kolik stojí humanoidní ruka robota? Zhruba 50 tisíc

Zdroj: Hennlich
Technologie 11. 03. 2024

Kolik stojí humanoidní ruka robota? Zhruba 50 tisíc

Kolaborativní roboti (koboti) toho zvládnou už opravdu hodně – třídí, vybírají a přemísťují se pomocí kamer, přísavek a uchopovacích systémů. Aby mohli převzít některé lidské operace, je v Česku k dostání humanoidní ruka od společnosti igus.

Igus je v Česku zastoupená firmou Hennlich a speciální ruku vyprojektovala pro svého kobota ReBeL. K tomu, aby robot mohl skutečně pracovat, jsou zapotřebí uchopovače a přísavky. „Cena těchto lehkých kobotů začíná na necelých 4000 eurech, tedy asi 100 tisících korunách, a jsou často používány v humanoidních aplikacích,“ vysvětluje Tomáš Vlk, produktový manažer pro roboty ReBeL ve společnosti Hennlich.

Kobot s rukou se uplatní třeba ve vědě, gastronomii nebo zábavním průmyslu

A právě díky lehkosti i cenové dostupnosti je mezi firmami větší zájem o zmiňované uchopovače. Takový vhodný pro roboty značky ReBeL je k dispozici za zhruba 1 900 eur, což je necelých 50 tisíc korun. Ovládá se prostřednictvím DIO v centrálním bodě nástroje, což umožňuje jednoduchou integraci a flexibilitu v různých aplikacích.

Zvláštností prstového uchopovače je, že dokáže napodobovat pohyby lidské ruky. „S novou levnou rukou lze provádět širokou škálu jednoduchých humanoidních úloh a aplikací. Máme na mysli oblast výzkumu a vývoje na univerzitách, ale myslitelné jsou i úlohy v gastronomii a zábavním průmyslu,“ dodává Vlk.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články