;

Ivan Sivák: AI – potenciál díky covidu, nebo na větší rozvoj není energie ani peníze právě kvůli covidu?

Foto zdroj: www.botx.cloud
08. 04. 2021

Ivan Sivák: AI – potenciál díky covidu, nebo na větší rozvoj není energie ani peníze právě kvůli covidu?

Řada manažerů a vedoucích pracovníků měla obavu o organizaci a budoucnost směřování ve své firmě už i před současnou pandemií, zamýšlí se nad perspektivami využití umělé inteligence Ivan Sivák, CEO a zakladatel AI startupu BotX s.r.o.

Covid v tomto směru jenom podtrhuje důležitost moderních trendů, jako je automatizace, schopnost škálovat svůj byznys do online světa, umění používat moderní technologie na maximum, investovat do vzdělávání pracovníků atp. Jak kdysi poznamenal John F. Kennedy, čínské slovo pro „krizi“ se skládá ze dvou znaků – prvního, který znamená „nebezpečí“, a druhého, který znamená „příležitost“.

Můžeme se po krizi vrátit ke starým pořádkům, anebo akcelerovat inovace. Jsem přesvědčen, že ty podniky, které akcelerují investice do inovací, budou patřit mezi ty, které nejvíce porostou, popřípadě nahradí pozici původně dominantních firem, které nebyly dostatečně flexibilní.

To se pochopitelně dá říct i obecně, bez nutnosti krize. Covid však minimálně akceleroval nutnost zodpovědět si otázku, zda držíme krok s dobou? Potenciál v AI, potažmo nových technologiích zde byl i dlouho před současnou krizí. Pandemie tento potenciál pouze několikrát a velmi tučně podtrhuje.

Ekonomické recese, finanční problémy a krize všemožného charakteru zde byly, jsou a budou. Ať už v té, či oné formě. Není otázka „jestli“, ale zda vskutku máme dostatečnou technologickou výhodu a znalosti, jak čelit budoucím výzvám. V tomto ohledu patří AI a automatizace mezi základní pilíře s obrovským potenciálem.

Autor: Tomáš Vrána

Další články