;

Létání nad ponornou řekou i příprava na doručování zásilek. Vědci z ČVUT testují roboty v jeskyních Moravského krasu

Články 23. 07. 2020

Létání nad ponornou řekou i příprava na doručování zásilek. Vědci z ČVUT testují roboty v jeskyních Moravského krasu

Odborníci z katedry kybernetiky a katedry počítačů ČVUT právě tento týden provádějí průzkum jeskyně v komplexu Býčí skála v Moravském krasu. Při monitorování nepřístupných prostor jim pomáhají drony a pozemní roboty.

V jeskynním terénu pozemní roboty z katedry kybernetiky sbírají a vyhodnocují data, drony pak monitorují vertikální jeskynní komíny, které jsou speleologům obtížně přístupné.

Největší výzvu pro nasazení plně autonomních létajících robotů představuje přechod z horizontálního letu chodbou systému do vertikální šachty, jejíž ústí musí být v reálném čase detekováno a mapováno palubními senzory, protože nasazovaný autonomní systém nebude znát předem mapu jeskyní,“ pojmenovává konkrétněji unikátnost průzkumu Dr. Martin Saska, vedoucí týmu Multirobotických systémů FEL ČVUT.

Pro stroje i výzkumníky bude kromě navigace v neznámém prostředí nejobtížnější hlavně let nad tekoucí řekou, a to bez podpory GPS a dostatečného osvětlení. Tekoucí voda a odlesky palubních reflektorů podle Dr. Sasky mohou totiž být matoucí pro systémy přesné stabilizace a řízení dronů.

Zdroj: ČVUT

Další uplatnění by vyvíjený systém měl najít při letecké inspekci kanalizací, ventilačních šachet, tunelů či přehrad. Zkrátka všude tam, kde je obtížně se dostat a kde nedostatečné osvětlení, absence GPS a nutnost létat blízko překážkám znemožňuje nasazení komerčně dostupných dronů. Aspoň v tom vidí hlavní přednosti vyvíjeného systému vedoucí týmu Multirobotických systémů FEL ČVUT.

Last mile delivery

Data získaná z nasazení robotické techniky v jeskyních mohou ale přispět k pokroku i v možná poněkud nečekané oblasti – při tzv. last mile delivery. Stejně jako při doručování přímo ke koncovému zákazníkovi, který se pokaždé nachází v unikátním terénu, i v jeskyni robot narazí na spoustu atypických překážek a prostředí.

Velkou výzvou pro pozemní roboty je nutnost autonomního přejíždění velmi složitého a předem neznámého terénu. Na rozdíl od přejíždění běžných překážek, jako jsou schody nebo rampy, může být tvar jeskynního terénu a jeho fyzikální vlastnosti téměř libovolné a nelze se na to předem připravit,“ pojmenovávají výhody podzemního testování doc. Karel Zimmermann a prof. Tomáš Svoboda z katedry kybernetiky ČVUT.

Autor: Tomáš Vrána

Další články