Levnější Velikonoce, ale špatné zprávy pro důchodce. Co nás podle ekonoma čeká?

Foto zdroj: FocusOn
Byznys 29. 03. 2024

Levnější Velikonoce, ale špatné zprávy pro důchodce. Co nás podle ekonoma čeká?

Letošní Velikonoce přinesou do českých domácností jistou úlevu v tom, že za velikonoční nákup nenecháme celý plat. „Potraviny zlevnily o nějaká 4 %. Je to tím pádem lepší než minulý rok,“ říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom Comfort Finance Group.

Česko se stále potýká s rekordně drahými potravinami. I když i jejich cena se pomalu snižuje. „My ta čísla za první kvartál ještě nemáme, ale dá se předpokládat, že platy rostou. Některé indikátory, jako třeba maloobchodní tržby, se zlepšily, a podobně jsou na tom i mzdy. Předpokládám, že v reálném vyjádření je ta situace lepší než před rokem,“ vysvětluje Pikora.

Daň v Polsku utne levné nákupy

„Potraviny jsou ale stále rekordně drahé. Když porovnáme letošní březen versus ten loňský, tak sice nějaké zlevnění pozorujeme, spíše se ale týká zemědělské produkce. Ta zlevnila zhruba o 20 %. Nicméně, když se podíváme na potraviny v obchodních řetězcích, tak jsou levnější jenom o 4 %,“ říká Pikora.

Češi proto stále jezdí nakupovat i do zahraničí. „Nejmíň to bylo zajímavé na Slovensku. Jinak nákupy v Rakousku i Německu byly levnější,“ vysvětluje Pikora. Mnoho Čechů ale stále jezdí do Polska. Přeshraniční nákupy se staly oblíbené díky tamní nulové dani na potraviny, což je dělalo výrazně levnějšími než ty české. 

Avšak tomu teď odzvonilo. „V Polsku to bylo výrazně levnější. Teď se situace mění, protože se budou vracet k zdanění potravin jako jinde v Evropě. To, co teď dělali Poláci, bylo jednoznačně nefér,“ sděluje svůj názor Pikora.

Potravináři můžou ceny ještě zlevnit

Polské nákupy ale podle slov Pikory budou stále levnější i po zavedení daně. „Bude to výhodnější, protože je to dáno strukturou polského trhu. Je velký a s mnoha řetězci. Také je tam větší konkurence než u nás, a tím pádem by bylo logické, aby i do budoucna platilo, že v Polsku bude levněji, i když to třeba nemusí být tak, jako to bylo loni,“ komentuje Pikora.

Budou se potraviny zlevňovat? Míč je na straně potravinářů

„Zemědělci už s cenami nemohou jít příliš dolů. Máme tu ale potravináře, kteří stojí mezi zemědělci a maloobchodem. U nich k žádným cenovým pohybům nedochází, i když i oni mohou říkat, že se jim zdražily energie, a tím pádem musí být také dražší. Energie se ale zdražily i zemědělcům. Já si myslím, že potravináři mají prostor k tomu, aby šly ještě níže s cenami,“ vysvětluje Pikora.

Dovolená se letos prodraží

Pomalu, ale jistě se blíží doba letních dovolených. Češi si je neodpustí i přes vysoké ceny zájezdů. „Vzhledem k tomu, že reálné mzdy letos porostou, lze předpokládat, že domácnosti budou více cestovat než v minulosti a budou za to ochotny více utratit,“ předpokládá Pikora. 

Zájezdy podle něho ale nemají zlevňovat, naopak se o několik procent prodraží. „I hoteliéři potřebují nějakým způsobem sanovat špatné roky covidu. Takže si vytvářejí rezervy, a myslím si, že bude tlak, aby dovolené byly dražší,“ varuje Pikora.

Úrokové sazby se snižují, dokonce i nemovitosti rozmrzají

Před týdnem Česká národní banka snížila úrokové sazby. Jak se toto rozhodnutí projeví? „Koruna by měla oslabovat tím, jak přestává být úrokově zajímavá. V minulosti byl výnos v korunách mnohem vyšší než v eurech. Teď ale směřujeme dolů. Je pravděpodobné, že brzo se naše sazby dostanou pod sazby ECB a budou ještě nižší. Koruna by tím pádem měla být neatraktivní. Já si myslím, že to není něco, čeho bychom se měli bát a čemu bychom se měli vyhýbat. Protože se ukazuje, že inflace klesá mnohem výrazněji, než čekala centrální banka a komerční banky,“ dodává Pikora a varuje před rizikem deflace, která může nastat, a to je větší problém než inflace.

Jak se úrokové sazby promítnou do hypoték? Podle Pikory nepocítíme takový rozdíl. „Velkou roli hrálo to, že centrální banka už před nějakým časem změkčila parametry pro komerční banky, kdy mohou úvěry poskytovat. Tím pádem najednou banky neměly tolik svázané ruce a už zůstala problémem jenom velmi vysoká úroková sazba. Když si ale vezmete hypotéku, tak si ji berete na mnoho let, většina lidí si fixuje pětiletou sazbu. Ta v sobě odráží všechny krátkodobé úrokové sazby,“ vysvětluje Pikora.

Nemovitostní trh se začíná hýbat

Pikora si myslí, že úrokové sazby klesnou u komerčních bank klidně i o 1,5procentního bodu níže, než jsou dnes. Podle statistik hypoteční trh rozmrzl a začíná fungovat. 

„Skutečný nárůst teprve bude. Je tam nějaké časové zpoždění. Společně s tím byl zamrzlý i trh nemovitostí, protože všichni na něco čekali. Jedna strana čekala, že nemovitosti budou ještě levnější, druhá strana si říkala, že teď to přece neprodám, když je to tak levné,“ vysvětluje Pikora.

Máte jistotu, že sazby budou klesat. Jestliže nám je nyní ČNB sníží o půl procentního bodu, nemůžeme čekat, že by komerční banky dávaly hypotéky o půl procentního bodu levněji. Budou to spíše desetiny. Postupně to ale půjde dolů. Očekává se, že centrální banka sníží sazby mnohokrát po sobě,“ vysvětluje postupy.

Evropa ztrácí dech, Německo je problém

I přes pozitivní výhledy ujel německé ekonomice vlak. „Vloni se očekávalo, jak Německo poroste, a i já jsem si to myslel. Výhled byl relativně optimistický s tím, že se předpokládalo, že klesne inflace. Začnou růst reálné mzdy, vzroste spotřeba a ekonomika se nadechne. Jenomže ono se mezitím ukázalo, že trpí německý průmysl. Německo je nekonkurenceschopné a v tuto chvíli už i samotná německá vláda počítá s tím, že bude růst jenom o 0,2 %. Přitom ještě na konci roku počítali s tím, že to bude 1,3 %. Já bych se vůbec nedivil, kdyby znovu revidovali,“ vysvětluje Pikora.

Česká republika je úzce navázaná na Německo. Podle Pikory budeme mít problém a nemůžeme očekávat, že naše ekonomika zásadně poroste. 

„Inflace se tedy nebojím. Naopak je inflace nízká a nízkým růstem se otevírá prostor pro deflaci,“ vysvětluje svůj pohled Pikora. „To je něco, kde já se s Českou národní bankou v tuto chvíli neshoduji. Oni mají obavy a já si myslím, že jsou zbytečné. Naopak mám obavy z toho, že mohou příliš dlouho držet úrokové sazby nahoře a že by bylo daleko rozumnější sazby snižovat rychleji,“ doplňuje Pikora.

Deflace by přinesla mnoho problémů

Podle Pikory je pravděpodobnost deflace 20–30 %. „To je pro mne už rizikové. Nemyslím si, že by se ale lidé na ulici měli bát, že nastane problém,“ uklidňuje Pikora veřejnost.

Podobně je to i s investicemi. „Spousta lidí říká, že investice v bance už nejsou tak zajímavé, jako bývaly,“ říká Pikora. Kam a jak tedy investovat? „Je potřeba diverzifikovat a rozkládat rizika na více hromádek. To znamená určitě nedat všechno na jednu kartu. Nabízí se třeba to, že můžeme vzít nějaký klasický dluhopis nebo nějaký akciový fond. Akcií se ale většinou lidí bojí,“ upozorňuje Pikora.

Zlato je zlato, drží si cenu po staletí

Další výnos přinese nákup zlata, které se v poslední době velmi zhodnotilo. „Oproti minulému roku je to nějakých 20 % – je to klidnější a stabilnější investice. Mnoho lidí ale nemá na investice zbývající finance. Podobně je to i s důchodovým spořením.” 

„Jestli si někdo myslí, že bude nakupovat akciové fondy po pětistovce, tak proč ne, neříkám, že by to nešlo. Určitě si tím ale neuspoří na důchod. To nikam nevede, což je taky jeden z mých argumentů, proč si myslím, že je taková falešná představa, kterou teď lidé mají ohledně důchodové reformy,“ varuje Pikora.

Bohatší Češi budou muset přispívat na důchody těch chudých

Důchody podle jeho slov budou nižší, než si myslíme, a bohatí lidé se budou muset rozdělit s těmi chudými. Na státní důchod se totiž nebudeme moci spoléhat, protože bychom umřeli hlady. 

„Říkám pouze mou hypotézu. Samozřejmě nevím, jak to bude, já jenom tuším, že tady bude jednoho dne ohromný průšvih. Bude tu část lidí, kteří budou mít naspořeno, a část, kteří nebudou mít nic, a ve chvíli, kdy vznikne takovýto velký rozdíl ve společnosti, tak se s tím něco bude muset udělat. Já nevím, jestli se udělá speciální daň nebo se vytvoří nové dluhopisy a z těch se podpoří chudí důchodci, kteří nebudou mít nic, ale nějak se to řešit bude muset. Akorát to, jak se chová poslední vláda, mě trochu děsí,“ říká na závěr Pikora.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory