Majetek Joea Bidena? „Pouhých“ 8 milionů dolarů

Zdroj: Pixabay
Byznys 05. 07. 2021

Majetek Joea Bidena? „Pouhých“ 8 milionů dolarů

Jak odlišné jsou charaktery posledních dvou amerických prezidentů, tak rozdílné je i jejich bohatství. Trumpovo jmění se odhaduje na 2,4 miliardy dolarů (přes 50 miliard korun), Bidenův majetek má hodnotu 8 milionů dolarů (skoro 170 milionů korun).

Biden přišel k většině svého bohatství až poté, co skončil jako viceprezident v Obamově vládě. Peníze získal především díky prodeji knih a placeným projevům. Podle amerického magazínu Forbes je prezidentovo jmění zhruba 8 milionů dolarů (bezmála 170 milionů korun). Když se ale podíváme na jeho hospodaření trochu blíže, částky nějak nesedí. Joe Biden by měl být značně bohatší.

Za poslední čtyři roky si Biden vydělal přes 17 milionů dolarů

Po ukončení výkonu funkce viceprezidenta v roce 2016 se mu začalo dařit. V roce 2017 se svou manželkou Jill vydělal 11,1 milionu dolarů (bezmála 233 milionů korun), v následujícím roce 4,6 milionu dolarů (přes 96 milionů korun), v roce 2019 následoval milion dolarů (skoro 21 milionů korun) a v roce 2020 pak 630 tisíc dolarů (přes 13 milionů korun).

Po sečtení všech těchto částek se dostáváme k sumě 17,3 milionu dolarů (zhruba 362 milionů korun). Jak se ale z toho stane pouhých 8 milionů? Samotné jeho jmění před úspěšným pětiletím v pozici amerického viceprezidenta dosahovalo 2,5 milionu dolarů (přes 52 milionů korun).

Daně spolkly 7 milionů, charita 1 milion a třeba domácnost 180 tisíc dolarů

Podle výkazů z celkové částky 7 milionů dolarů (bezmála 147 milionů korun) pokrylo daně, dalších 1,3 milionu dolarů (přes 27 milionů korun) šlo na charitu, 180 000 dolarů (bezmála 4 miliony korun) zaplatil Biden za personál domácnosti (pokojské, kuchaři, řidiči) a odhadem 80 000 dolarů (skoro 1,7 milionu korun) šlo na úroky z hypoték.

Pokud však tyto položky odečteme, píše Forbes, stále se dostáváme několik milionů nad odhadované Bidenovo čisté jmění – které nevíme, kam se podělo.

„Ohledně financí amerických prezidentů nesmíme zapomínat na dvě věci. Zaprvé, náklady na prezidentskou kampaň jsou každé čtyři roky vyšší a šplhají se do astronomických výšek. Kandidát je nejčastěji pokrývá z darů svých četných movitých sponzorů. V případě svého zvolení je jim pak, pochopitelně, silně zavázán. Zadruhé, po skončení funkčního období čeká emeritního amerického prezidenta prakticky povinné vydání memoárů, z nichž následně plynou nemalé zisky. A záhy po nezbytné několikaměsíční regeneraci zpravidla rozbíhá globální přednáškové turné, které může realizovat prakticky do doby, než mu stačí fyzické a mentální síly. Jedná se, pochopitelně, o placené přednášky pro různá fóra. Což také generuje značné příjmy. V případě státníků typu Baracka Obamy, mimo jiné nositele Nobelovy ceny míru, je zájem o jejich vystoupení (ne nezbytně také názory) ještě vyšší.“ říká Marián Sekerák, politolog působící na VŠ Ambis.

Biden vs. Trump – zadlužit se umí oba

O tom, jak by prezident mohl spravovat finance země, se dá hodně zjistit podle toho, jak nakládal s těmi vlastními. Donald Trump sice pochází ze strany, která se pyšní fiskálním konzervatismem, ale podle jeho kroků ve funkci lze usuzovat, že o rozpočet země dvakrát velký zájem nejevil. A také to nedělal – deficit se ještě před pandemií vyšplhal na 68 procent, a to především vlivem masivního snížení daní, z něhož mělo prospěch hlavně horní 1 procento.

Bidenovy priority jsou v tomto ohledu odlišné. V první řadě se zdá, že je odhodlán dávat peníze spíše střední třídě než bohatým. Podrobný pohled na jeho osobní finance však naznačuje, že s Trumpem mají jistý společný nešvar. Ani jednomu nevadí se zadlužit a rádi volně utrácejí. Zaručený recept na rostoucí státní dluh…

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články