Městské „větrné stromy“ vyrábějí elektřinu z vánku

Zdroj: New Wind
Ekologie 19. 08. 2021

Městské „větrné stromy“ vyrábějí elektřinu z vánku

Tradiční větrné turbíny jsou kritizovány jako ošklivé, velké a často příliš hlučné. Francouzská firma New Wind to však chce změnit pomocí systému „Wind Tree“, 8 metrů vysokého stromu vybaveného 63 malými lopatkami, které mohou vyrábět elektřinu.

Podle portálu Curbed.com listy stromu Wind Tree nazývané aeroleaves pracují rychlostí až 7,2 kilometru za hodinu bez ohledu na směr větru. Navíc jsou tiché, takže by teoreticky mohly být instalovány podél budov, ulic, nebo dokonce na dvorech domů.

Cena každého stromu se pohybuje od 20 000 do 50 000 amerických dolarů (430 tisíc až 1,08 milionu korun) v závislosti na modelu. Jeden strom dokáže vygenerovat od 3 500 až do 13 500 kilowatthodin ročně.

Společnost New Wind tak může za pomoci jednoho stromu dodávat energii do 15 pouličních lamp nebo zajišťovat 83 procent elektrické spotřeby typické domácnosti nebo napájet elektromobil s dojezdem až 16 300 kilometrů za rok. Cílem každého stromu je vyrábět elektřinu, kterou využívá blízká infrastruktura.

Dokonce i květiny nebo keře

Generální ředitel společnosti New Wind Jérôme Michaud-Larivière tvrdí, že tento strom je ziskový při průměrném větru o síle 12,5 kilometru za hodinu po dobu jednoho roku. Věří však, že tyto mikro větrné turbíny by mohly být klíčem k udržitelnějšímu městskému prostředí.

Náš koncept výroby energie z obnovitelných zdrojů a spotřeby na místě integruje ticho, design a harmonické spojení s přírodou za účelem rozvoje lepších měst,“ doplňuje Michaud-Larivière.

Společnost New Wind vyvíjí tyto „větrné stromy“ také v různých barvách, a dokonce plánuje i výrobu těchto mikro turbín ve formě květin nebo keřů.

První prototypy Wind Tree byly vytvořeny v roce 2013 a v Paříži instalovány o dva roky později. Následně našly uplatnění i v komunitě Pleumeur-Bodou v Bretani na severozápadě Francie. Tyto mikro větrné turbíny jsou nyní už k dispozici i pro komerční zákazníky.

Autor: Miroslav Oupic

Další články