Michal Šperka: Rusko je den ode dne izolovanější

Zdroj: Českomoravská Nemovitostní
04. 03. 2022

Michal Šperka: Rusko je den ode dne izolovanější

Rusko se každým dnem stává čím dál izolovanější. Veřejné mínění v Evropské unii, Spojených státech, Velké Británii a Kanadě, ale i Japonsku dokázalo přimět vlády i firmy k rychlé a razantní reakci, kterou si jen málokdo dokázal ještě před 10 dny představit, říká Michal Šperka, finanční ředitel společnosti Českomoravská Nemovitostní.

Ruská centrální banka přikročila po bezprecedentním kroku zmrazení svých aktiv ve výši minimálně 7 bilionů korun k razantnímu zvýšení sazeb z 9,5 % na 20 % během jednoho dne. Vladimir Putin zároveň přikázal ruským exportérům měnit 80 % všech tržeb do rublů, zakázal cizincům prodávat ruské cenné papíry a zároveň vyhlásil zákaz zahraničních plateb a vyvážení valut nad minimální hranici ze země.

Investice v Rusku je v současné době skoro nemožné opustit nejen kvůli všem opatřením, ale i z důvodu nemožnosti najít protistranu, která by je byla ochotna nakoupit. Všechny tyto akce mají za cíl jediné – obranu ruského rublu v přímé ekonomické válce, která během několika dní dostala ruský režim pod obrovský tlak. Rubl od začátku roku ztratil oproti dolaru přibližně 40 % své hodnoty.

Každá země je významně závislá na stabilitě své měny. Pád hodnoty rublu okamžitě znamená zvýšení cen veškerého importovaného zboží, od aut přes elektroniku až po léky. Výsledkem bude významné navýšení inflace. Razantní navýšení sazeb centrální banky také znamená zvýšení ceny úvěrů a hypoték. Všechny tyto kroky se velmi rychle projeví na životní úrovni Rusů, kteří budou čelit nejen vyšším cenám a poklesu HDP, ale i obrovskému nedostatku zboží.

Rusko je významně začleněno do světového obchodu. Po bojkotu mnoha západních firem budou ruské továrny vystaveny nedostatku komponentů, což bude ústit v zastavení výroby a vyšší nezaměstnanost. Omezena může být mimo jiné i nabídka potravin, jejichž cena bude také razantně růst. Paradoxně 80 % veškeré spotřeby sazenic brambor Rusko dováží z EU.

Putinova země si dlouhotrvající válku nemůže dovolit, jelikož nebyla na tak masivní odezvu Západu připravena. Mimo jiné zde pozastavili výplatu kupónů cizincům ze státních dluhopisů denominovaných v rublech. To je extrémní opatření, na které jsou trhy velmi citlivé. Rusko bude mít obrovský problém přilákat jakýkoliv zahraniční kapitál dalších minimálně 5 let. V této situaci se může zdráhat pomáhat i Čína, nebo bude ochotná jen za extrémních podmínek. Ruský prezident tak dostává celou svou zemi do inflačního kouta plného chudoby.

Česká republika dopad také určitě pocítí ve formě delšího období vyšší inflace a snížení růstu HDP. Zaměření sankcí však bude dostávat pod tlak nejvíce firmy navázané na dodavatele či odběratele s ruským pozadím. To platí jak pro Sberbank, tak i pro jakékoliv další ruské firmy, které v Evropě ze dne na den přišly o možnost získání zakázek či financování.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články