Miliardy eur investuje do vodíku francouzský gigant

Ekologie Technologie 18. 12. 2020

Miliardy eur investuje do vodíku francouzský gigant

Francouzská společnost Air Liquide, největší dodavatel průmyslových plynů na světě, chce v příštích deseti letech investovat miliardy eur na výrobu vodíku. Chce tak uspokojit prudký nárůst poptávky způsobený globálním přechodem k čistší energii.

Evropa považuje vodík za klíč k budoucímu energetickému mixu zdrojů. V souvislosti s tím Francie v září představila plán využívání vodíku s finanční podporou ve výši 7 miliard eur (8,5 miliard korun). Výroba čistého vodíku z vody pomocí obnovitelné energie je v současnosti nákladnější než použití fosilních paliv, což znamená, že ke snížení nákladů jsou zapotřebí dotace.

Výkonný ředitel společnosti Air Liquide Benoit Potier apeloval podle zpravodajského serveru financialpost.com na rozšíření pomoci v rámci vývoje vodíkové technologie, stejně jako po stanovení ceny uhlíku, která se časem zvýší,. Bylo by tak podle něj možné provést investiční výpočty a ospravedlnit výdaje na vodík svým akcionářům.

„Hlavní vývoj vodíkové ekonomiky proběhne v letech 2030 až 2050,“ uvedl Potier a dodal, že Evropa musí investovat do obnovitelné energie, aby mohla tento průmysl rozvíjet.

Jeden z projektů AIr Liquide
Zdroj: Air Liquide

Je potřeba masivních investic

„Čistě vodíkový svět nemůže existovat bez masivních vstupních investic,“ řekl Potier. „Právě v Evropě nemáme dostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů, abychom mohli vyvíjet vodíkové technologie. Svět prochází elektrifikací, která bude výhledově vyžadovat mnohem více energie, než je jí aktuálně,“ doplnil.

Evropa ve vývoji technologie membránové elektrolýzy k extrakci vodíku z vody zaostává za Spojenými státy, Kanadou, Japonskem a Koreou. Air Liquide tak hledá evropské chemiky, kteří by na této technologii mohli pracovat za cílem co nejvíce zrychlit vývoj a posunout jej vpřed.

Předpokládá se, že náklady na vodík využívající nízkouhlíkovou a obnovitelnou elektřinu v nadcházejícím desetiletí klesnou až o 60 procent, uvádí Hydrogen Council (globální vodíková iniciativa). Do roku 2030 se tato technologie stane konkurenceschopnou v oblastech, jako jsou vlaková doprava, průmyslové vytápění, vysokozdvižné vozíky a těžké nákladní vozy.

Další články