Miloš Zeman je gentleman 

Zdroj: Hrad.cz (pro média)
Články 28. 02. 2022

Miloš Zeman je gentleman 

Vlevo dole bylo psáno, že náš prezident má přehled o východním bloku. Ale omyl. Vyšlo najevo, že byl slepý, hloupý nebo podplacený. Jeho obrat v posledních hodinách je nyní v pořádku, ale z dlouhodobého hlediska mu to hřbet nenarovná. Zde je přehled výroků, kterými hnal naši zemi do ruské sféry vlivu. 

Úzké okolí prezidenta bez bezpečnostní prověrky čili lidé, kteří zákonitě musí mít přístupy k citlivým informacím, se teď někam zakopali. Na Twitteru se objevily fotografie poradce Nejedlého, který potupně stál ve frontě na let do Paříže v den napadení Ukrajiny. Proč tam stál? Diplomatický pas už naštěstí nemá, takže frontu si vystát musel. Proč neletěl do Moskvy, když ruského prezidenta Putina, neskrýval na krytu mobilního telefonu? Zřejmě se jedná o kamarádství jen na dobré časy. 

V Evropě je regulérní válka a Putin, v mezidobí při zabíjení dětí a bombardování nemocnic, hrozí atomovými zbraněmi. Jak se sám vyjádřil v roce 2003 pro státní televizi v rozhovoru k jaderným zbraním: „Ano, bude to celosvětová katastrofa, bude to konec lidstva, ale co by to bylo za svět bez Ruska.“

Miloše Zemana jsme si hřáli na prsou hodně dlouhou dobu. Provedl nás od Sovětů k dnešku, v různých rolích, od politika, premiéra, důchodce, prezidenta. Říká se o něm, že je brilantní politik. Tuto auru si na sklonku kariéry nechal sundat. Auru, která mu tam byla uměle dána. Kým? Soudruhy. Níže najdete nejznámější výroky našeho prezidenta. Výroky, které přispívaly k tomu, že si Putin byl jistý svojí neotřesitelnou pozicí v Evropě. Jak to dopadlo, to vidíme dnes téměř za okny: 

„Novinářů je příliš, měli by se likvidovat.“ (14. 5. 2017, Miloš Zeman při společném tiskovém brífingu s Vladimírem Putinem)

„Už před několika dny jsem řekl, že podle mého názoru žádná válka nebude. Protože Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku. Pokud jde o americké tajné služby, je to jejich třetí blamáž.“ (17. 2. 2022, rozhovor pro MF Dnes)

„BIS jsou čučkaři.“ (6. 12. 2018 v rozhovoru pro TV Barrandov)

„Je třeba odstranit sankce, které jsou nejen zbytečné, ale i kontraproduktivní. Vyvolávají opačný efekt, než jejich autoři očekávají.“ (26. 9. 2014, Miloš Zeman k sankcím kvůli anexi Krymu na konferenci Dialog civilizací)

„Ruská federace by mohla být do dvaceti let v EU a jednání Bruselu s Moskvou by se plánovaným radarem zbytečně zkomplikovala.“ (v listopadu 2007 to řekl aktivistům, kteří protestovali proti radaru v Brdech)

„Dle názoru akademické obce v ČR i ve světe je vakcína Sputnik V vyvinutá Gamalejovým výzkumným institutem epidemiologie a mikrobiologie úspěšná pro široký okruh očkovaných. Vítáme proto informaci, že … vážně uvažuje o vstupu vakcíny Sputnik V na trh EU.“ (2. 2. 2021 v dopise Putinovi)

„Já tam nejedu kvůli přehlídce techniky, já tam jedu, abych vyjádřil úctu těm padlým 150 tisícům vojákům…“ (29. března 2015 před cestou na oslavy konce 2. sv. války v Moskvě, které byly ze strany mnoha zemí bojkotovány kvůli anexi Krymu)

„Víte, v Praze jsou taková vzteklá štěňata, která nám dělají jeden problém za druhým. Jednou je to Koněv, jednou je to přerušení vazby mezi Prahou a Pekingem, přitom nezapomeňte, že když nám bylo nejhůř, tak v Praze přistálo padesát čínských letadel, která dovezla zdravotnické pomůcky. Myslím si, že i v politice by měla existovat alespoň minimální vděčnost.“ (1. 2. 2021 ve Frekvenci 1)

Nutno také podotknout, že Zemanův hlavní politický spojenec a favorit na dalšího prezidenta, Andrej Babiš, s libostí poslal svého syna na Krym. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články