Míříme k tomu, aby domácnosti dostaly za spotřebu elektřiny zaplaceno, říká Jan Hicl z Nano Green

Jan Hicl. Zdroj: Nano Green
Ekologie 17. 10. 2023

Míříme k tomu, aby domácnosti dostaly za spotřebu elektřiny zaplaceno, říká Jan Hicl z Nano Green

Cena elektřiny se mění každou hodinu, do budoucna to tak bude ještě častěji. Domácnosti, které svou spotřebu elektřiny dokážou přizpůsobit, nejen ušetří, ale časem budou moct na tom i vydělat. Cesta, jak výrazně srazit účet za elektřinu, je nicméně otevřená už dnes. O tom, jak po ní kráčet, jsme si povídali s produktovým ředitelem Nano Green Janem Hiclem.

V Nano Green se věnujete rozvoji rezidenční flexibility. Co si pod tím můžeme představit?

Doba uhelná, ve které nezáleželo na tom, kdy elektřinu spotřebujeme, pomalu končí. Uhlí poručit umíme, obnovitelným zdrojům ale ne. Budoucnost je proto ve flexibilní spotřebě elektřiny. To znamená spotřebovávat elektřinu, když je jí hodně a je levná, a naopak prodávat přebytky do sítě, když je elektřiny nedostatek a její cena stoupá. A přitom se nijak neomezovat v tom, jak doma běžně fungujete.

Není v silách normálního smrtelníka hlídat si ceny elektřiny, data o počasí a ještě predikovat spotřebu domácnosti. A přesně tomu se věnujeme v Nano Green – automatickému a chytrému přesouvání spotřeby elektřiny v čase, aniž bychom omezili fungování domácnosti.

Jaký je rozdíl mezi fixním a spotovým tarifem?

Pokud máte fixované ceny, platíte za elektřinu pořád stejně, bez ohledu na to, jestli je její reálná cena na trhu nižší nebo vyšší. Na spotovém tarifu naopak platíte skutečnou tržní cenu, která se mění každou hodinu, do budoucna to bude dokonce každých 15 minut. Už nyní máme zákazníky, kteří chytrým přesouváním spotřeby dokážou srazit svůj účet za elektřinu až o 101 % – jeden z našich zákazníků se v květnu dostal s průměrnou cenu za elektřinu na – 0,01 koruny za kilowatthodinu. Ne, nespletli jsme se, ceny jsou často i záporné.

Blíží se doba, kdy bude v létě přes den elektřina zadarmo a v noci naopak drahá. Chytré domácnosti, které se přizpůsobí, výrazně ušetří. Fixní tarify samozřejmě zůstanou a domácnosti je budou moct stále využívat. Protože ale bude v energetickém mixu mnohem více obnovitelných zdrojů, bude více volatilní i cena. Ten, kdo z volatilních cen vytvoří fixní, na sebe přebírá riziko s tím spojené. To má samozřejmě svoji cenu a ta se bude v budoucnu zvyšovat. Jednoduše řečeno, fixní tarify zůstanou, ale budou dražší.

Část vašich zákazníků přešla z fixních právě na spotové tarify. Změnila se jejich spotřeba elektřiny?

Od počátku energetické krize jsme primárně nabádali naše zákazníky ke změně chování, ne tolik ke snižování spotřeby. K odpojení plynových elektráren (které pohání ruský plyn a jsou zodpovědné za drahou elektřinu) stačilo snížit špičky spotřeby v ranních a odpoledních hodinách. Pokud se tedy bavíme o snížení celkové spotřeby, pozorovali jsme podobný trend jako zbytek trhu.

Naše data ale ukázala výraznou změnu v tom, jak lidé elektřinu spotřebovávají. Snížil se jejich odběr ve špičkách, zvýšila se spotřeba v noci. Výsledkem jsou nižší faktury za elektřinu a obecně spotřeba elektřiny, která má velmi blízko k tomu, čemu v Nano Green říkáme napojení se na dech planety.

Je to zajímavý trend, který ukazuje důležitou věc. Snížením spotřeby elektřiny ve špičkách a přesunem do méně exponovaných hodin můžeme otevřít cestu obnovitelným zdrojům a urychlit odchod od plynových a následně uhelných elektráren. Právě jejich výkon je totiž ve špičkových hodinách potřeba nejvíce.

Zmínil jste, že vaši zákazníci na spotovém tarifu dokážou poměrově ušetřit na fakturách opravdu výrazné částky. Jak je to možné?

Spotřeba elektřiny v domácnosti je tvořena ze 60 % topením a z 15 % ohřevem vody. Teplo má akumulační schopnost – i když topení nebo klimatizaci vypnete, teplota v místnosti zůstane ještě po nějaký čas stejná. A právě tady je obrovský potenciál pro flexibilitu. Můžeme zapínat nebo vypínat spotřebiče podle toho, jestli obnovitelné zdroje vyrábějí, nebo ne. Na prvním místě je samozřejmě vždy komfort zákazníka, který nesmí být nikdy narušen.

S rozvojem elektromobility tento potenciál ještě naroste. Elektroauto nemusíte nabíjet každý den, ale můžete si počkat na levnější hodiny, nebo dokonce na takové, kdy je cena elektřiny záporná. Ty se poslední dobou objevují často.

Domácnosti budou následovat průmysl a otevře se jim cesta zapojit se do vyrovnávání sítě. Zjednodušeně řečeno – když bude v síti přebytek energie, dostanou pokyn odebrat energii, třeba právě na dobití vozu. A protože tím pomohou síti zůstat v rovnováze, za odebrání elektřiny dostanou zaplaceno. Nejde o žádnou fikci – v Nano Energies už takto do vyrovnávání sítě zapojujeme velké firmy. V Nano Green pracujeme na tom, abychom do tzv. podpůrných služeb mohli zapojit i domácnosti.

Několikrát jste zmínil chytré automatizace. Mají je už zákazníci Nano Green k dispozici?

Naši zákazníci mají přístup do portálu, ze kterého na pár kliků vyčtou data o spotřebě své domácnosti, aktuální ceny elektřiny podle hodin (a to i zpětně) a predikci nákladů na elektřinu v dalších týdnech. V portálu fungují také tlačítka, která jim umožňují vypnout přetoky do sítě z fotovoltaiky třeba v hodinách, kdy je cena záporná. Anebo si naopak mohou jiným tlačítkem zvolit přesměrování vyrobené energie do nabíjení baterky nebo vozu.

Umíme domácnostem chytře řídit fotovoltaiky, baterie a významné domácí spotřebiče. Aktuálně plně ovládáme měniče Victron, elektromobily Tesla a Etrel Wallbox. A chystáme se přidat i další systémy.

Jan Hicl se celý profesní život pohybuje ve startupovém prostředí. Založil software house S9Y, je podepsán pod úspěchem startupu InstaCover, jehož modely umělé inteligence využívá většina českých pojišťoven. Pracoval také v Socialbakers, kde řídil skupinu produktových manažerů, kteří pečovali o 2 500 klientů po celém světě. V Nano Green působí od jara 2022 jako produktový ředitel. Se svým týmem pracuje na rozvoji rezidenční flexibility s cílem otevřít domácnostem, městským komunitám a malým firmám cestu k chytrému řízení spotřeby elektřiny. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou na Západočeské univerzitě v Plzni.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články