Mor je tu stále s námi. A může ho mít i vaše kočka

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
iMedical 25. 02. 2023

Mor je tu stále s námi. A může ho mít i vaše kočka

Možná vás to překvapí, ale bakterie Yersinia pestis, způsobující nechvalně známou černou smrt, je stále naživu – a ročně se podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) objeví zhruba sedm případů lidského moru. Mezi zvířaty je však výskyt nemoci mnohem častější, a pokud žijete v místech, kde se mor vyskytuje ve volné přírodě, možné je, že ho má i vaše kočka. Informoval o tom server Inverse.

Mor se obvykle šíří tak, že blecha infikovaná bakterií Yersinia pestis kousne člověka nebo člověk přijde do kontaktu s hlodavcem, který je nakažený touto nemocí – může se totiž přenášet i prostřednictvím kapének. Lidé si ale často neuvědomují, že je morem může nakazit i přehlížený člen jejich vlastní domácnosti. 

Obzvláště náchylné na onemocnění morem jsou kočky – ty totiž loví hlodavce, mezi kterými dochází k častým epidemiím moru nebo je kousnou jejich blechy. „Nejběžnějšími hlodavci, kteří přenáší bakterie Yersinia pestis, jsou myši, krysy lesní, veverky, chipmunkové, králíci a prérijní psi,“ říká specialistka na výcvik koček Molly DeVoss. Největšímu riziku jsou tak vystaveny kočky, které tráví spoustu času venku. 

Češi mohou být v klidu

Evropané však mohou být v klidu. I přesto, jaké škody zde mor v minulosti napáchal, v Evropě se už více než půl století nevyskytuje. Existuje však 17 států, kde epidemie moru propukávají ve volné přírodě, takže pokud žijete ve venkovské části některého z těchto států, váš mazlíček může být, stejně jako vy, ohrožen. 

V USA se mor u zvířat nejčastěji vyskytuje na západě země, konkrétně v Novém Mexiku, Coloradu, Arizoně a Kalifornii. V Jižní Americe byl pozorován v Bolívii, Brazílii a v Peru, kde se jím dokonce nakazili i lidé. S jeho větším výskytem se potýká také Afrika a Asie, kde je rozšířen například v Tanzanii, Keni, Myanmaru nebo Kazachstánu. A Čína, Kongo, Alžírsko, Malawi, Indie a Zambie zaznamenaly i pár případů, kdy byla nemoc přenesena na člověka. S největším propuknutím epidemie se potýkal Madagaskar, a to dokonce pár let zpátky. V roce 2017, kdy zde nemoc řádila, bylo hlášeno až 194 případů onemocnění a 30 úmrtí.

I při nejmenší podezření je nutné začít hned jednat

Když se pohybujete v těchto oblastech a vaše kočka se morem nakazí, může jí pomoci léčba, kterou je však nutné aplikovat hned potom, co nemoc vypukne. Důležité je tak svá zvířata hlídat a při zpozorování příznaků onemocnění začít ihned jednat. 

„Vysoká horečka a zvětšené lymfatické uzliny jsou běžnými prvními příznaky, které by měly majitele upozornit, že mají problém. Zvláště pokud žijí ve vysoce rizikových oblastech,“ říká Chyrle Bonk, veterinářka z PetKeen. Progrese onemocnění je podobná u koček i u lidí a projevuje se třemi způsoby: dýmějový mor, septický mor a plicní mor. Pokud není dýmějový mor vyléčen, může přejít do septického moru, kdy se nemoc začne šířit krevním řečištěm. V této fázi může dojít k selhání orgánů a septickému šoku. Plicní mor poté nastává, když bakterie infikuje plíce –⁠kočky mají v tomto stadiu nemoci výrazné potíže s dýcháním. 

Kočka může nakazit i vás – šance jsou ale malé

„Velkým problémem pro veřejné zdraví je, že kočky mohou šířit mor na lidi. A to zejména na ty, kteří jsou s nimi v těsném kontaktu,“ říká veterinářka Chyrle Bonk. Nejpravděpodobnějším způsobem, jak může kočka přenést mor na člověka, je prostřednictvím respiračních kapének. 

Jak už ale bylo řečeno – každý rok je hlášeno jen několik málo případů, kdy byli lidé nakaženi morem. A pokud žijete v Evropě a do ohrožených oblastí se zaletíte podívat pouze na letní dovolenou, nejspíš se není čeho bát. Pokud ale v ohrožených oblastech bydlíte nebo se do nich na delší dobu chystáte, měli byste mít na paměti, že váš mazlíček může být touto nemocí ohrožen. Odborníci tvrdí, že domácí mazlíčci žijící v těchto vysoce rizikových oblastech by měli zůstat doma, aby byli v bezpečí. Vy sami se pak můžete chránit repelenty proti hmyzu či vyhýbáním se mrtvým nebo nemocným zvířatům, která venku potkáte. 

Autor: Lenka Hrušková

Další články