Pořádání hudebních festivalů se v posledních letech stalo rizikovým byznysem. Klimatická změna přináší extrémní výkyvy počasí, které mohou ohrozit průběh samotné akce. Jak se s tím organizátoři vyrovnávají a jakou roli hraje pojištění? Na to jsme se zeptali zástupce Generali České pojišťovny Martina Flajšara a Jiřího Hlinky z festivalové asociace FESTAS.
Hudební festivaly patří k oblíbeným letním zážitkům statisíců lidí. Pro organizátory však v dnešní době představují značné riziko – stačí nepřízeň počasí a milionové investice mohou přijít vniveč. Pojištění proti nenadálým událostem se tak stává nezbytností.
Festival se na několik dní stává malým městem pro mnoho návštěvníků. Martin Flajšar, ředitel produktového útvaru pro podnikatelské pojištění Generali České pojišťovny popisuje: ,,Potřebujete tam zdravotnictví, energie, odpady, média i bezpečnost a řadu dalších funkcí.’‘
,,Náklady na pojištění se do ceny vstupenky promítají řádově v desetikorunách,’‚ vysvětluje Jiří Hlinka, výkonný ředitel festivalové asociace FESTAS. ,,Vnímáme to jako nedílnou součást nákladů, které umožní festival realizovat.“
Bouřky a silný vítr mohou narušit akci
Nedávné brzké ukončení slovenského festivalu Pohoda ukazuje na nutnost pojištění. ,,Čím vyšší plnění pojišťovny mají, tím dražší je produkt,’‘ vysvětluje Hlinka. Pojištění pro festivaly je v Česku ale novinkou.
Martin Flajšar popisuje specifika festivalového pojištění: ,,Jedná se o krátkodobou akci, jsou tam specifické předměty pojištění jako pódia, audiovizuální technika, exponáty, buňky, stánky a turnikety. Hodně se bavíme o pojištění cizích věcí, protože nejsou ve vlastnictví festivalu, on si je pronajímá pro to, aby ten festival mohl udělat a nezná hodnoty,“ říká.
Onemocní hvězda a začne pršet – co teď?
Klíčovou součástí je také pojištění proti nekonání akce. To pokrývá ztráty v případě zrušení, odložení nebo přeložení festivalu. ,,Hradí se například odměny pro umělce, zvukaře, náklady na pronájem prostoru a vybavení, ale i náklady na případné přesunutí akce,“ vysvětluje Flajšar, co vše pojištění zahrnuje.
Příčin nekonání může být ale více – od nemoci hlavní hvězdy přes sucho, nepřízeň počasí až po zásah úřední osoby. U počasí přitom nemusí jít o katastrofické scénáře. ,,Stačí nám 10 mm srážek za hodinu nebo vítr od 39 km/h a platíme přerušení akce,“ říká Flajšar.
Počasí jako největší výzva festivalů
Právě počasí se v posledních letech stává největší možnou zkouškou. ,,Je to faktor, se kterým se budeme muset naučit žít,“ konstatuje Hlinka. ,,Každým rokem nám ukazuje svou proměnlivou podobu – ať už jde o silný vítr, přívalové deště nebo naopak sucho a prach, který ničí elektroniku.“
Nepředvídatelnost počasí má dopad i na prodej vstupenek. ,,Hodně lidí odkládá nákup vstupenky až do doby těsně před festivalem. Rozhodují se právě podle toho, jaké bude počasí,“ popisuje Hlinka. ,,To nám dost komplikuje profesionální život.“
Pandemie ukázala směr
Období pandemie bylo v jedné věci přínosné – ukázalo, že akce, na které se pracovalo celý rok, nemusí proběhnout. Pojištění se na Covid-19 už není. ,,Zmizela pandemická rizika, protože je zajistitelé vyloučili a už nejsou součástí krytí,‘‚ říká Martin Flajšar.
,,Pandemie nás ale naučila kompletně přemýšlet o pořádání festivalu. Téma neuskutečnění akce je ale veliké,’‘ dodává Hlinka.
Udržitelné festivaly vedou u návštěvníků
Novou výzvou je i tlak na udržitelnost. Generali Česká pojišťovna nabízí 10% slevu festivalům, které splní alespoň dvě ze šesti podmínek udržitelnosti. Ty zahrnují například používání kompostovatelného nádobí, třídění odpadu nebo podporu hromadné dopravy.
,,Řešíme, jestli třeba používají elektronickou komunikaci namísto té tištěné,’‘ vysvětluje Martin Flajšar.
,,Naprostá většina festivalů v České republice už spolupracuje s vysokými školami a vědecko-výzkumnými středisky. Počítají se první uhlíkové stopy, implementují se grantové projekty na jejich snižování,“ popisuje Hlinka.
Nejpalčivějším problémem festivalů zůstávají energetické zdroje. ,,Diesel agregáty jsou stále nedílnou součástí technické výbavy festivalu,’‚ vysvětluje Hlinka. ,,Souvisí to i s požadavky zahraničních managementů na autonomní energetické zajištění akce.“
Podpora lokálních firem a udržitelných řešení
Přestože se situace rychle mění, lidé už nechtějí mít návštěvu festivalu spojenou s hromadou odpadků. ,,Zážitek je dnes jednoznačně spojen s bezpečností, čistotou a tolerancí. Tyto atributy rozhodují o tom, jestli vám lidé na akci přijedou,’’ říká Hlinka.
Jak by tedy mohl vypadat udržitelný festival budoucnosti? Na avokádový toust zapomeňte. ,,Nekoupíte tam potravinu, která cestuje přes půl zeměkoule, podporují se lokální dodavatelé,’‘ popisuje Flajšar. ,,Zkoušejí se vodíkové agregáty místo naftových. Nedáte si tam ani chobotničky nebo jihoamerický burger, protože k tomu není důvod – pro všechny tyto produkty existují lokální, odpovědnější a často i bezmasé alternativy,’’ říká na závěr Hlinka.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.