;

Na pražskou burzu míří čeští vývojáři eMan

Články 18. 08. 2020

Na pražskou burzu míří čeští vývojáři eMan

Softwarová společnost eMan získala 14. srpna povolení České národní banky ke vstupu na trh START pražské burzy. Veřejná nabídka akcií (IPO) by měla do společnosti přinést odhadem 40 až 50 milionů korun nového kapitálu. Získané peníze společnost použije pro svůj další rozvoj, možné akvizice a také na splacení části bankovních úvěrů.

Společnost eMan je předním českým dodavatelem softwaru. Specializuje se na vývoj mobilních a webových aplikací a integrovaných řešení. Její klienti se rekrutují hlavně z automobilového průmyslu, sektoru bankovnictví a pojišťovnictví, energetiky a služeb. Patří mezi ně kupříkladu Škoda Auto, Honeywell, Edenred, E.ON, ČSOB, Allianz, Generali Česká pojišťovna nebo MND.

Firmu vlastní čtyři společníci, kteří si chtějí nadále ponechat kontrolní většinu 51 procent. Společnost již v červenci také nabídla a úspěšně upsala zhruba 20 zaměstnancům akcie za výhodnějších podmínek před samotným IPO. Ti tak nyní vlastní 2,3 procenta firmy.

47 % akcií

K dispozici investorům bude 47procentní podíl, tj. až 914 tisíc kusů akcií. Úpis probíhá při ceně 51 až 56 korun za akcii. „Na burzu jsme chtěli vstoupit již v červnu, rozhodli jsme se však nabídnout akcie zaměstnancům a celé IPO se nám tak o dva měsíce posunulo. Zájem uvnitř společnosti nás potěšil. Věřím, že podobně to bude i u dalších investorů během upisovací aukce,“ říká spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti eMan Jiří Horyna.

S IPO transakcí pomáhá společnosti eMan skupina Starteepo, která na trhu START pomohla firmám získat kapitál již ve výši 400 milionů korun, právním poradcem IPO transakce je advokátní kancelář Havel & Partners. START je trhem pro menší inovativní společnosti s hodnotou od velikosti 25 mil. Kč, které chtějí získat nový kapitál, případně jejichž majitelé chtějí částečně nebo zcela ze stávajícího podnikání vystoupit.

Produkt firmy eMan. Zdroj: eMan

Již nyní se nám ozvalo několik zájemců z řad běžných investorů s dotazem na blížící se vstup na trh START. Registrujeme tak nižší desítky lidí, kteří plánují investici od minima 25 tisíc až po vyšší stovky tisíc korun. To nás mile překvapilo,“ doplnil Horyna. Dle jeho vyjádření již delší dobu probíhají i neformální jednání s několika fondy, které sám vnímá velice slibně. „Věříme v úspěch našeho IPO. Investorům máme co nabídnout,“ nepochybuje Horyna.

Uspěch u nás i v zahraničí

Investovat lze během upisovací aukce mezi 17. a 31. srpnem, a to skrze členy pražské burzy. IPO je dostupné i drobným investorům, kdy velikost minimální investice je stanovena na zhruba 25 tisíc korun.

Nepochybujeme, že společnost eMan se okamžitě zařadí mezi štiky trhu START. Její předností je, že se jí dlouhodobě daří zvyšovat obrat a že mezi její klienty patří významné české i nadnárodní firmy. Další její výhodou je, že úspěšně expandovala i na zahraniční trhy včetně Spojených států,”“ doplňuje ředitel skupiny Starteepo František Bostl.

V USA česká firma podniká od roku 2018, kdy otevřela pobočku v Houstonu a funguje tam pod hlavičkou společnosti eMan Solutions LLC. Celkem zaměstnává bezmála 120 lidí.

Autor: Tomáš Vrána

Další články