Nálada českých firem je opět špatná

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 24. 11. 2023

Nálada českých firem je opět špatná

Po jarním oživení ekonomiky přichází další vlna negativity. České firmy se obávají rizik spojených s energiemi, vývojem ekonomiky a legislativními změnami. Návrat do kondice, kterou měly před pandemií, se tak opět oddálil, ukazuje Index očekávání firem ČSOB.

Ještě na jaře letošního roku byla hodnota Indexu očekávání v kladných číslech, tedy 3,7 bodu. Šlo tak o druhou nejvyšší hodnotu Indexu od prudkého poklesu, který nastal při koronavirové pandemii v roce 2020. Aktuální měření však ukazují, že jeho hodnota klesla za půl roku až o 10,5 bodu na -6,8 bodu. 

Můžou za to především obavy z výše cen energií, očekávaného vývoje ekonomiky a plánovaných legislativních změn, jejichž součástí je i nově sestavený konsolidační balíček. Ten by měl v příštím roce státnímu rozpočtu ušetřit až 97,7 miliard korun, zvýší však firemní daň a seseká daňové podpory zaměstnaneckých benefitů.

Ekonomika by měla příští rok růst

Na druhou stranu, investiční aktivita firem zůstala vysoká. Více než třetina dotazovaných firem plánuje investovat do energetických úspor a optimalizace procesů. Třetina do vývoje nových výrobků a služeb a pětina se chce zaměřit na využívání umělé inteligence. 

Z průzkumu také vyplývá, že firmy, působící na trhu déle, než 10 let, dbají na udržitelnost více, než mladé a začínající firmy. U mladých firem se ekologickým přístupem zabývá 63 procent dotazovaných, zatímco mezi zkušenými podnikateli je to 73 procent. 

„Právě akcelerace investic do modernějších, efektivnějších a udržitelnějších služeb a výroby jsou řešením, jak nakopnout své podnikání a celkově vrátit naši ekonomiku na růstovou trajektorii,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB. 

U mladších firem se však naopak setkáváme s obecně větším optimismem a ambicemi rozšiřovat svůj byznys rychleji. 

„Pro zachování konkurenceschopného Česka se potřebujeme transformovat na ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, postavenou na moderních technologiích, digitalizaci a inovacích. Role menších firem a podnikatelů je v tomto procesu klíčová, protože tvoří páteř naší ekonomiky,“ říká Aleš Blažek, generální ředitel ČSOB, a dodává, že je důležité propojit dynamiku mladších firem se zkušenostmi těch déle fungujících.

Dostaneme se na předpandemických 41,6 bodu?

N průzkumu ČSOB spolupracovalo s agenturou Datank a zúčastnilo se ho přes 400 respondentů z různých oborů. A jelikož se provádí již desátým rokem, data jasně ukazují, že se českým firmám dlouhodobě daří předvídat, jakým směrem se bude ekonomika vyvíjet.

Vrchol Indexu nastal v roce 2017 při hodnotě 41,6 bodu a ze současných výsledků průzkumu je tak jasné, že návrat k předpandemickým číslům ještě chvíli potrvá. 

Autor: Lenka Hrušková

Další články