NASA bude zkoumat asteroid plný zlata

Zdroj: Pixabay
Life Technologie 27. 07. 2023

NASA bude zkoumat asteroid plný zlata

Podle NASA zbývá méně než 100 dní do vypuštění kosmické sondy určené ke studiu asteroidu, který má potenciálně hodnotu 10 kvintilionů dolarů (skoro 220 kvintilionů korun). Sonda poletí na raketě od společnosti SpaceX Elona Muska, píše Business Insider India.

Laboratoř Jet Propulsion patřící pod NASA uvedla, že nedávno dokončila komplexní test letového softwaru a nainstalovala jej na sondu. Tím byla odstraněna klíčová překážka, kvůli níž sonda nestihla původní termín startu v roce 2022, píše Business Insider India.

Asteroid o šířce 278 kilometrů je známý jako 16 Psyche a předpokládá se, že je tvořen zlatem, železem a niklem. Hodnota rudy na asteroidu se odhaduje na přibližně 10 kvintilionů dolarů. NASA v roce 2020 oznámila, že na dosažení tělesa bohatého na kovy bude spolupracovat se společností SpaceX Elona Muska.

Americký zákon o konkurenceschopnosti komerčních startů do vesmíru z roku 2015 dává společnostem právní nárok na materiály vytěžené z nebeských těles. A již se objevily firmy, které testují technologie, jež by to teoreticky mohly umožnit.

Mise NASA je ale vědecká a zaměřená na získání dalších informací o planetárních jádrech a o tom, jak se planety formují. Sonda má odstartovat v říjnu na raketě Falcon Heavy společnosti SpaceX a poté se vydat na šestiletou cestu do hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Družice by pak měla 26 měsíců obíhat kolem asteroidu, studovat a fotografovat těleso, aby se dozvěděla jeho historii a minerální složení.

Zatímco NASA se soustředí na 16 Psyche, agentura již dříve uvedla, že pás, ve kterém se nachází, je plný asteroidů bohatých na rudu v hodnotě 700 kvintilionů dolarů (přes 15 kvintiliard korun). Hodnota nejcennějšího asteroidu v pásu, Davida, se odhaduje na 27 kvintilionů dolarů (bezmála 590 kvintilionů korun).

Ačkoli se jedná o potenciálně lukrativní byznys do budoucna, příliv cenných nerostů z vesmíru nemusí ve skutečnosti vyprodukovat hromadu miliardářů. To proto, že náhlý přetlak nabídky by snížil ceny kovů.

Autor: Jiří Böhm

Další články