Nedostatek mikročipů v USA? Řešením je ochrana Tchaj-wanu

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 27. 10. 2022

Nedostatek mikročipů v USA? Řešením je ochrana Tchaj-wanu

Pokud dojde k čínskému útoku na asijský ostrov, ohrozí to dodávky do celého světa. Problémy s mikročipy by mohla vyřešit vojenská podpora Tchaj-wanu, informuje o tom The Atlantic.

Nachází se v autech, telefonech či kávovarech. Vše je plné těchto součástek, které se vyrábějí v několika továrnách na Tchaj-wanu. Nedaleko ovšem leží pevninská Čína, která tento ostrov považuje za odtržený region a vyhrožuje, že jej dostane zpět pod svou nadvládu.

Jestliže dojde k jeho obsazení, může se stát, že továrny na mikročipy se dostanou pod kontrolu Číny nebo budou v průběhu konfliktu zničeny. Ať už nastane jakýkoli scénář, znamenalo by to globální katastrofu. V případě prvním by Čína mohla omezit přístup USA a jejich spojenců k čipům. To by významně snížilo ekonomické, technologické i vojenské výhody Spojených států. Jestliže by došlo k druhému scénáři, svět by mohla postihnout další hospodářská krize.

Tchaj-wan ale pečlivě sleduje, jak se Ukrajině daří bránit proti ruské invazi, a bere si z toho poučení. Například i v tom, jak by mohly Spojené státy pomoci Tchaj-peji předejít těmto neblahým následkům.

Důkazem toho, jak moc je produkce mikročipů na Tchaj-wanu důležitá, je například americký automobilový průmysl. Ten v minulém roce zaznamenal úpadek příjmů ve výši 210 miliard dolarů, a to z důvodu zpomalení produkce továren na mikročipy v době pandemie. Pokud by došlo ke konfliktu s Čínou, nebo dokonce zničení továren, pro průmysl by to neznamenalo jen zpomalení, ale úplné zastavení skoro dvou třetin světových dodávek pro průmyslová odvětví, která na nich jsou závislá. Proto by nejjistějším řešením tohoto potencionálního problému bylo přenesení výroby jinam, třeba i do Spojených států. Nově schválený zákon CHIPS, jenž bude financovat programy v hodnotě 53 miliard dolarů, právě předkládá záměr rozvíjet domácí výrobu.

Podporu od USA Tchaj-wan má. Prezident Joe Biden byl nedávno v rozhovoru pro 60 Minutes tázán, jestli by americké síly bránily ostrov, a jeho odpověď zněla, že ano, pokud by došlo k bezprecedentnímu útoku. Plán rychle nahradit dovoz mikročipů americkými výrobky ale podceňuje více než 40letý technologický náskok Tchaj-wanu v oblasti mikročipového průmyslu. USA tak budou nejspíše potřebovat několik desetiletí dalších investic stejného měřítka, s jakým přichází nyní zákon CHIPS, než budou moci vyrábět dostatek mikročipů dodávaných na domácí trh.

Třetí možností je podpořit Tchaj-wan tak, aby se v případě invaze mohl ubránit. Bidenova vláda nedávno požádala o povolení prodeje zbraní Tchaj-wanu v hodnotě 1,1 miliardy dolarů a předpokládá se, že Kongres prodej schválí. Nejspíše ale bude potřeba ještě větší objem obranných prostředků k tomu, aby se Číně ubránil.

Autor: Julie Sladká

Další články