Nejdřív chytré telefony, potom domácnosti, dnes už existují i smart okna

Foto zdroj: View.com
Články 19. 03. 2021

Nejdřív chytré telefony, potom domácnosti, dnes už existují i smart okna

Chytré telefony navždy změnily způsob, jakým komunikujeme. Technologická společnost View má ambici, že jejich inteligentní okna změní také to, jak lidé žijí a pracují – a současně pomohou bojovat proti klimatické krizi.

Americká firma vytváří něco, čemu se říká dynamické sklo, které se chová jako digitální kůže. Inteligentní okna používají umělou inteligenci a strojové učení k optimalizaci přirozeného světla a řízení tepla. Měla by také omezovat oslnění.

Podle zpravodajského serveru CNN firma ze Silicon Valley debutovala jako veřejně obchodovaná společnost fúzí podporovanou bankou Cantor Fitzgerald. Dohoda, včetně soukromého prodeje akcií, přinesla společnosti 800 milionů dolarů (přibližně 17,5 miliardy korun). Finance plánuje View použít na splacení hromady dluhů a vývoj produktu, který ovládne trh.

Vzali jsme denně využívaný objekt a zásadně ho transformovali pro potřeby 21. století, aby byl udržitelnější, zdraví prospěšný a umožnil podnikům dosáhnout lepších výsledků,“ prohlásil pro CNN Business Rao Mulpuri, předseda představenstva a generální ředitel společnosti View.

Chytrá okna chce i Google

Společnost View tvrdí, že ovládá 80 procent trhu s inteligentními okny nové generace. Její produkty se používají ve více než 750 budovách po celém světě, včetně dallaského mezinárodního letiště Fort Worth a řady zdravotnických zařízení. Velké firmy, jako jsou Netflix, Facebook a FedEx, chytrá okna už ve svých kancelářích mají. Zatímco Google „teprve“ plánuje jejich instalaci v novém sídle na Manhattanu v New Yorku.

Eco-friendly

Prediktivní systémy užívané Viewem zohledňují celou řadu faktorů včetně místního počasí, pozice slunce na obloze i vzdálenosti pracovníků od oken, aby tak dosáhly různé úrovně odstínu.

Dvanáct let fungující společnost má více než 500 zaměstnanců. Na burze Nasdaq debutuje v době, kdy investoři hledají způsoby, jak vsadit na řešení klimatické krize. Velké banky slibují, že sladí své úvěrové aktivity s Pařížskou klimatickou dohodou, a solární a větrné společnosti tak zažívají boom.

Chytrá okna snižují spotřebu energie a emise skleníkových plynů blokováním vstupu více než 90 % slunečního záření do budov, čímž podtrhují svou zelenou kvalitu.

Další články