Německo znárodňuje ruský plyn

Zdroj: Pixabay
Byznys 21. 09. 2022

Německo znárodňuje ruský plyn

Německá vláda plánuje podle zpravodajské agentury Bloomberg vložit do společnosti Uniper přibližně 8 miliard eur (necelých 200 miliard korun) v rámci historické dohody o znárodnění plynárenského gigantu a odvrácení kolapsu energetického sektoru země.

Společnost Uniper toto úterý potvrdila, že s vládou vede závěrečná jednání o balíčku, který by zahrnoval navýšení kapitálu o 8 miliard eur (zhruba 200 miliard korun), které by zcela upsala vláda. Berlín rovněž odkoupí akcie svého hlavního akcionáře, finské společnosti Fortum Oyj.

Uniper, největší německý odběratel ruského plynu, se nachází v epicentru krize vyvolané kroky Moskvy, která v odvetě za válečné sankce omezila toky energií. Vláda byla pod tlakem, aby jednala, protože neúspěch společnosti by se mohl rozšířit do největší evropské ekonomiky – a také ohrozit dodávky pohonných hmot.

Akcie Uniperu vzrostly o 3 procenta. Akcie Fortum vzrostly o 9,5 procent, než burza obchodování zastavila. Nová dohoda by nahradila záchranný plán z července, podle kterého by vláda získala 30procentní podíl ve společnosti Uniper.

Rostoucí ceny plynu a omezování dodávek do Evropy ze strany Ruska si již vyžádaly řadu záchranných opatření a záchranných půjček. Tato opatření však stále dostatečně neřeší rozsah krize a podle agentury Bloomberg hrozí, že bez silnější vládní podpory dojde ke kolapsu systémových dodavatelů energií.

Vzhledem k tomu, že hlavní ruský plynovod do Německa je přerušen, musí společnost Uniper zajišťovat alternativní dodávky na spotovém trhu, aby mohla obsluhovat své zákazníky, mezi něž patří výrobci a místní veřejné služby. Prudký nárůst cen způsobuje společnosti ztráty ve výši až 100 milionů eur denně (necelé 2,5 miliardy korun).

Německo uvažuje o znárodnění dalších společností

Německá vláda rovněž jedná o převzetí nejméně dvou dalších společností, což by se mohlo stát koordinovaným zásahem. Z politického hlediska bude tento krok pro Scholze a jeho dva koaliční partnery, Zelené a liberální Svobodné demokraty, velmi citlivý.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck, bývalý spolustraník Zelených, bude možná muset kvůli odporu veřejnosti odložit nebo opustit plán na zavedení poplatku za plyn pro spotřebitele, který měl pomoci kompenzovat náklady na krizi.

Očekávalo se, že poplatek přinese přibližně 34 miliard eur (přes 800 miliard korun) a většina příjmů by připadla společnosti Uniper. Upuštění od opatření by mohlo vyvolat otázky ohledně financování záchranného programu.

Ministr financí Christian Lindner by zase mohl být nucen upustit od plánu oblíbeného u jeho strany FDP vrátit se v příštím roce k ústavním dluhovým limitům, protože vláda se snaží omezit přelévání prudce rostoucích nákladů na energie.

Padne finská vláda?

Ve Finsku se vláda rovněž dostala pod silný tlak opozičních stran kvůli postupu při záchraně země. Nyní čelí dvěma návrhům na vyslovení nedůvěry, které byly podány v úterý, a zákonodárci kabinetu vyčítají neúspěšná jednání s Německem a plýtvání penězi daňových poplatníků.

Společnost Fortum samostatně potvrdila, že jednání jsou v závěrečné fázi a že mezi diskutované prvky patří prodej akcií společnosti Fortum Uniper německému státu, vrácení finančních prostředků, které společnost Fortum poskytla společnosti Uniper, a také plánovaný kapitálový vklad německého státu do společnosti Uniper.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články