Nesmyslné ruské pokutování nekončí. Amazon zaplatí za „zakázaný obsah“

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 31. 10. 2022

Nesmyslné ruské pokutování nekončí. Amazon zaplatí za „zakázaný obsah“

Vlna ruských pokut uvalovaných na západní společnosti nebere konce. Další schytala společnost Amazon, které moskevský soud v úterý uložil zaplatit 4 miliony rublů, což je v přepočtu více než 1,6 milionu korun. Podle serveru Investing americký technologický gigant neodstranil zakázaný obsah související s užíváním drog a sebevraždami.

Rusko pokutovalo další zahraniční technologickou firmu za neodstranění nevhodného obsahu. Okresní soud uvedl, že Amazonu uložil peněžní trest ve dvou samostatných případech. Podle ruské tiskové agentury Interfax se pokuty týkají obsahu o distribuci grog a informací o tom, jak spáchat sebevraždu. Samotný soud však blíže nespecifikoval, o co přesně se jedná.

Spolu s Amazonem byla pokutována i streamovací služba Twitch, a to ve výši 8 milionů rublů (více než 3,2 milionu korun). Rovněž šlo o nevymazání zakázaného obsahu.

Ze Západu sankce, z Východu nekončící série pokut

Tento případ však není první svého druhu. Americká streamovací platforma Twitch byla pokutována již dříve, a to za pořádání a streamování videohovorů s Oleksijem Arestovyčem, poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Moskva svůj krok obhajovala výroky, že videohovory obsahují „falešné a nepravdivé“ informace.

A i nyní hraje Oleksij Arestovyč v celé kauze důležitou roli. Podle ruské státní tiskové agentury TASS se jeden ze dvou trestů ve výši 4 miliony rublů týkal vysílání nového rozhovoru s Arestovyčem. Vedl je ruský právník, který byl agenturou označen za zahraničního agenta.

Twitch se k celému případu zatím nevyjádřil. TASS však citoval právníka této platformy, který údajně prohlásil, že byla „urážlivá“ videa smazána již v době, kdy případy posuzoval soud.

Součást ruské kampaně

Vlna pokutování zasáhla například i společnost Meta, která byla ruským soudem shledána vinnou z provádění „extremistických aktivit“ a její sociální sítě Facebook a Instagram byly v celé zemi zakázány. Podobně na tom je americký konglomerát Alphabet Inc., který dostal pokuty za řadu jiných údajně spáchaných trestných činů.

Podle odborníků je nekončící série pokut zahraničním společnostem součástí kampaně Kremlu, který se snaží omezit vliv západních technologických společností. A to zejména poté, co Moskva vyslala své ozbrojené síly na Ukrajinu.

Autor: Lenka Hrušková

Další články