Noční obloha je každým rokem téměř o 10 procent světlejší

Zdroj: Pixabay
Life 25. 03. 2023

Noční obloha je každým rokem téměř o 10 procent světlejší

Dítě, které se dnes narodí, uvidí v den svých osmnáctých narozenin o polovinu méně hvězd. Data totiž ukazují, že noční obloha je každý rok o 9,6 % světlejší. Tato světelná změna ovlivňuje jak cirkadiánní rytmus organismů, tak naše vlastní kulturní dědictví, které se ztrátou hvězd pomalu mizí. Informuje o tom server Big Think.

Jak daleko až lidské vzpomínky dosáhnou, tam na tmavé noční obloze zářily hvězdy. Byly inspirací umělců, spisovatelů, hudebníků a filozofů po tisíce let. Ani dnes nás nepřestává temné nebe plné hvězd fascinovat. Každým rokem ho přitom vidíme míň a míň. 

Světelné znečištění škodí i našemu zdraví

Počínaje průmyslovou revolucí, kdy umělé světlo začalo osvětlovat města a vesnice, začaly hvězdy mizet. Dnes, kdy většina lidí žije ve městech nebo na předměstích, v těchto místech uvidíte vlastním okem stěží pár hvězd. Satelitní údaje ale naznačují, že světelné znečištění nad Evropou a Severní Amerikou zůstává konstantní, a dokonce se během posledního desetiletí mírně snížilo. Problém je však v tom, že satelity snímající světelné znečištění nezachytí modré LED světlo, které se běžně používá k venkovnímu osvětlení – světelné znečištění je tak podceňováno a nepřikládá se mu potřebná váha.

Nadužívání modrého LED světla přitom nepřináší problémy jen zvířatům, kterým zasahuje do cirkadiánního rytmu, ovlivňujícího například regulaci spánku, výživy či rozmnožování. Má vliv také na lidi, přesněji na náš „spánkový hormon“ melatonin. Ten řídí denní rytmus našeho organismu a jeho hladina závisí na intenzitě světla v okolí. Pokud jsme tedy před spaním vystaveni modrému LED světlu, budeme usínat podstatně déle. 

S měřením světelného znečištění můžete pomoci i vy

Co ale na druhou stranu satelity potvrzují, je fakt, že v částech světa, jako je Afrika, Asie nebo Jižní Amerika, světelné znečištění za posledních 10 let silně vzrostlo. Situaci tak začínají brát do vlastních rukou i běžní občané. Ti pomáhají třeba tak, že světelné znečištění dokumentují na webových stránkách vědeckého výzkumného programu Globe at Night. 

Globe at Night sdružuje měření světelného znečištění na noční obloze po celém světě a funguje následovně: Na stránky stačí zadat vaši přesnou polohu a ukáže se vám 8 obrázků toho, jak může vypadat obloha nad vámi – od největšího světelného znečištění s pouhým minimem hvězd až po čisté nebe s velkým počtem jasných a zářivých hvězd. Na vás je v tu chvíli pouze to, podívat se na nebe a vybrat obrázek, který je nebi nad vámi nejvíce podobný. I vy se tak můžete podílet na reportování světelného znečištění.

Až tedy někdy budete daleko od velkého města, podívejte se na noční oblohu. Pohled na zhruba 2 500 hvězd, které spatříte pouhým okem na černé obloze, vás může přesvědčit, že něco takového stojí za to zachránit. 

Autor: Lenka Hrušková

Další články