;

Nové robotické technologie jako revoluce ve stavebnictví

Zdroj: Pixabay
Články 17. 02. 2021

Nové robotické technologie jako revoluce ve stavebnictví

Rychle se rozvíjející robotické technologie mohou brzy pomoct stavebním společnostem a dodavatelům po celém světě. Budovy budou vznikat v kratším čase, při vyšší kvalitě a za nižší náklady.

Tým vědců z Purdue University vyvinul a aktuálně testuje nový robotický konstrukční systém. V jeho základu stojí inovativní mechanický design vycházející z pokroku na poli technologie snímání počítačového vidění. Koncept představila podle portálu TechXplore skupina vědců na každoroční přehlídce OTC 2021 Technology Showcase: The State of Innovation, která se letos konala 10. a 11. února.

Naše práce pomáhá řešit nedostatek pracovních sil ve stavebnictví automatizací klíčových stavebních operací,“ prohlásil Jiansong Zhang, odborný asistent technologie řízení staveb na Polytechnickém institutu Purdue. „Na staveništi existuje mnoho neznámých faktorů, které musí být stavební robot schopen efektivně zohlednit. To vyžaduje mnohem pokročilejší technologie snímání a uvažování, než jaké se běžně používají ve výrobním prostředí.“

Vlastní design týmu Purdue umožňuje, aby byl materiál přemístěn a upevněn jednou operací pomocí stejného ramene. Tím se značně snižuje množství vybavení, které je nutné k dokončení vybraných úkolů.

Počítačové vidění

Algoritmy počítačového vidění vyvinuté pro projekt umožňují robotickému systému snímat stavební prvky a porovnávat je s daty modelování stavebních informací v různých prostředích. Zároveň technologie zvládá sledovat překážky nebo bezpečnostní rizika v provozním kontextu systému.

Tím, že snímání naší robotické paže založíme na technologii počítačového vidění spíše než na omezenějším a nákladnějším snímacím systému, získáváme schopnost dokončit mnoho úkolů pomocí jediného dostupného snímače,“ tvrdí Zhang. „To nám umožní implementovat komplexní, univerzálnější systém za nižší cenu.“

Autor: Matouš Mareš

Další články