;

O ROBOTICE: Devět z deseti startupů nepřežije. Možná i více…

Foto zdroj: oRobotice.cz
26. 04. 2021

O ROBOTICE: Devět z deseti startupů nepřežije. Možná i více…

VIDEO + PODCAST: Svět startupů je velmi soutěživý. Minimálně počátky jejich fungování přirovnává venture investor a organizátor SWC Summitu Václav Pavlečka k jatkám. Jak to myslí?

Dnes už se jako startup označuje téměř každý projekt, který vede skupina lidí s cílem něco inovovat a do nějž andělský či venture fond investuje peníze. Nabízí se tedy otázka, co je vlastně startup, případně kolik takových projektů v Česku vůbec je?

„Startup musí být rapidně rostoucí, většinou technologická, firma tak, aby opravdu mohla skákat z trhu na trh a mohla růst tou pověstnou hokejkou – to není lineární růst, ale exponenciální,“ říká Pavlečka. A doplňuje, kolik startupů reálně nepřežije: „Klidně bych se přiklonil k 9 z 10, ale podle mě jich skončí mnohem více.“

Český jednorožec? Třeba Avast

Svět startupů úzce souvisí se světem investičních fondů i jeho barvitým názvoslovím: angel investor, FFF (friends, fools, family) i například pojem „unicorn startup“, kterým označujeme startup oceněný na více než jednu miliardu dolarů. Najdeme v České republice nějakého takového jednorožce?

„Těch příležitostí pro unicorny je tu celá řada, teoreticky by se dalo říct, že už jsme se dočkali, i když je to opět otázka definice. V podstatě AVG / Avast je český unicorn. Tam by to bylo zase obtížné s tou definicí slova startup, ale pojďme si to říct – je to technologická firma, velmi úspěšná v zahraničí,“ odpovídá Pavlečka.

Zdravotnictví má potenciál

Na dnešním přesyceném trhu si můžeme být skoro jisti, že technologie, které se v následujících letech vymyslí, mohou zásadně změnit způsob, jakým nad konkrétními segmenty uvažujeme. Tento jev není svou podstatou nic nového. Před 15 lety si asi málokdo ve světě reklamy představil, že jedním z nejsilnějších komunikačních kanálů budou sociální sítě, které tou dobou byly ještě v plenkách. Inovace tak sahají do celého světa podnikání, podle Pavlečky je zajímavé například zdravotnictví.

„Zdravotnictví trpí vysokou mírou regulací, ale nízkou mírou selského rozumu. Třeba Kateřina Vacková z Loono, která dělá prevenci, tak jí strašně dlouho trvalo, než si vyběhala jakoukoliv podporu od veřejného sektoru, soukromý ji už dávno podporoval. Proč to je? Těžko říct, přitom její preventivní kampaně zachraňují životy a je to mnohem levněji utracený dolar nebo koruna s mnohem lepší návratností, než když to potom utrácím za to, že ty lidi operují,“ komentuje situaci v českém zdravotnictví Pavlečka.

Autor: Tomáš Vrána

Další rozhovory