;

O ROBOTICE: Vojenská robotika je bilionový byznys. Část z něj si můžou ukrojit i Češi

Foto zdroj: oRobotice.cz
14. 04. 2021

O ROBOTICE: Vojenská robotika je bilionový byznys. Část z něj si můžou ukrojit i Češi

Předpokládá se, že oblast vojenské robotiky bude bilionový byznys, a samozřejmě si ho nikdo nechce nechat ujít, komentuje vývoj oboru plukovník Jan Mazal, vedoucí Katedry vojenské robotiky na Univerzitě obrany.

Vojenští roboti už nejsou dávno žádným futuristickým pojmem, pod nimiž si člověk může představit kultovního Terminátora. Opak je totiž pravdou. Málo se třeba ví, že první moderní technologii s možností využití v boji představil Nikola Tesla již před první světovou válkou, kdy prezentoval rádiově ovládaný motorový člun jednomu z představitelů americké armády. Ten se mu údajně vysmál a využití podobných technologií v boji si nedokázal představit. Dnes jde o multimiliardový byznys.

„Vojenská robotika tady existuje už skoro 100 let. Její vývoj se datuje od konce 19. století a v obou světových válkách byla relativně s úspěchem nasazena. Dost intenzivně se začala rozvíjet na začátku tohoto milénia a je jisté, jestli nějaký konflikt vznikne, že v něm budou vojenští roboti s vysokým podílem samozřejmě zastoupeni,“ dodává Mazal.

Lepší technologie = lepší zbraně

Je známo z historie, že největší technologické revoluce se udály díky světovým válkám a jiným mezistátním konfliktům. Každá strana totiž chtěla vyhrát, a tak investovala své úsilí a peníze nejen do zákopů, ale také do výzkumných laboratoří s cílem vyvinout co nejlepší inovativní technologie, nějaký „game changer“.

„Tak jak nám roste spolehlivost těchto technologií a jejich pokročilost, tak se předpokládá, že budou nasazeny do budoucích potenciálních ostrých bojových akcí. V podstatě již nyní vidíme tyto technologie na běžných bojových vozidlech, kdy velká část některých procesů je plně automatizovaná – zaměřování cílů, plně dálkově řízené zbraňové stanice. V tomto ohledu bojový robot je, jak jsem již předestřel, systém, který provádí bojovou činnost,“ doplňuje plukovník.

Dominuje USA, o Číně se moc neví

Jak časté zprávy z médií, tak historie hollywoodské kinematografie nám podvědomě napovídají, že co se vyspělosti armády týče, přední příčky budou držet právě USA s Čínou. Zatímco je USA ve svých počinech poměrně transparentní, Čína tiše rozšiřuje své impérium. Nic bližšího ale nevíme. Vzhledem k logické propojenosti standardních průmyslových robotických a automatizačních aplikací s těmi armádními je ale možné si minimálně dost dobře tipnout, že Čína z hlediska vojenské robotiky neponechává nic náhodě…

„Americká armáda je dlouhodobým lídrem na poli využívaní moderních technologií a samozřejmě moc dobře ví, proč to dělá. Její představitelé vědí, že technologická převaha na bojišti bude rozhodujícím faktorem v budoucích ozbrojených konfliktech. Toho jsou si vědomy všechny vyspělejší armády světa a intenzivně investují do oblastí robotizace, umělé inteligence a automatizace. Co se týká Číny, ta samozřejmě v tomto ohledu významně pokročila. Což donutilo NATO přehodnotit v roce 2018 svou strategii a více se zaměřilo na rozvoj umělé inteligence a technologií,“ komentuje plukovník Jan Mazal.

Autor: Tomáš Vrána

Další rozhovory