Roztříštěnost a neefektivnost. Evropa čelí největší bezpečnostní krizi od konce studené války. Podle bývalého europoslance a CEO společnosti Cybermindet Mikuláše Peksy je zásadním problémem neefektivita obranného rozpočtování. V rozhovoru pro pořad Deep State na platformě FocusOn tvrdí, že bez federalizace rozpočtových mechanismů EU riskuje, že „třetinu investic do obrany vyhazuje oknem.“ A varuje: „Evropa má sílu se bránit. Ale musí se konečně rozhodnout.“
Evropská obrana je roztříštěná a neefektivní. Podle Peksy je hlavním problémem fakt, že „EU musí schvalovat 27 národních rozpočtů, což znamená, že se v každé zemi může najít někdo, kdo řekne: na to platit nebudu.“ Tato roztříštěnost vede k zásadnímu plýtvání prostředky – podle odhadů Evropské komise až 30 % všech výdajů na obranu je ztraceno neefektivitou.
„Máme 27 ministrů obrany, kteří vypisují tendry na zbraně zvlášť. Výsledkem je, že každá země koupí něco jiného. Když pak posíláme techniku na Ukrajinu, je to každý pes jiná ves. Šestnáct různých typů zbraní, každá potřebuje jinou munici a servis,“ uvedl Peksa.
Namísto koordinovaného postupu EU stále operuje na základě národních zájmů, což zásadně komplikuje logistiku, interoperabilitu i účinnost vojenské pomoci.
Bezpečnostní architektura EU selhává. Pomůže jen federalizace?
Podle Peksy je jedinou realistickou cestou dopředu hlubší integrace. „Jestli máme společný evropský problém, musíme mít i společný evropský rozpočet,“ říká s tím, že současný systém, kdy se na úrovni EU přerozděluje pouze 1 % HDP, zatímco na národní úrovni 40 %, je dlouhodobě neudržitelný.
Peksa zároveň varuje, že hlasité výkřiky populistických politiků, jako jsou Robert Fico na Slovensku nebo Viktor Orbán v Maďarsku, mohou poškodit celou EU: „V zahraniční politice a daňových otázkách stále platí právo veta. Jeden stát může vše sabotovat. Je to jako v Polsku v 18. století – jeden hlas proti a vše se zablokuje. A pak přijde rozdělení.“
Federalizace, třeba neformální, je podle něj nevyhnutelná. „Spojené státy evropské možná nikdy nebudou oficiálním názvem, ale prakticky k nim musíme směřovat.“
Evropa má na to být velmoc. Jen to neumí zorganizovat
Z hlediska ekonomické síly Evropa překonává Rusko několikanásobně. Problém však není v penězích, ale v tom, že je neumí efektivně použít. „Evropa je hospodářská velmoc. Ale má naprosto chaotickou strukturu, která neumí peníze dostat tam, kde jsou potřeba,“ vysvětlil Peksa.
Upozorňuje, že dokonce i nový závazek na výdaje ve výši 5 % HDP na obranu je pouze papírový. „Z 30 států NATO jen čtyři nebo pět skutečně plní závazek 2 %. Když si teď řekneme 5 %, tak to stejně většina nesplní. A Babiš, který to zpochybňuje, jen přilévá olej do ohně,“ dodává.
Hybridní hrozby: Evropa v defenzivě
Kromě konvenční obrany čelí EU i hybridním hrozbám – dezinformacím, kyberútokům a vměšování do voleb. Peksa v této souvislosti kritizoval nejen Rusko, ale i Elona Muska: „Twitter se stal platformou, která uměle zvyšuje dosah vybraným názorům a potlačuje jiné. To už není svobodný diskuzní prostor.“
Evropská unie sice přijala Zákon o digitálních službách (DSA), podle Peksy je však potřeba ho zásadně upgradovat. „Jsem rád, že DSA existuje, ale nestačí. Musíme ho přizpůsobit nové době, jinak se politické procesy stanou rukojmím algoritmů.“
Pesimismus nebo naděje? Rozhodne přístup k pravdě
Peksa upozorňuje, že rozdělení společnosti nejde napříč státy, ale uvnitř nich. „V Česku i na Slovensku jsou lidé, kteří věří mýtům. Dřív jsme to zvládali, dnes se utápíme v pohádkách o čipech ve vakcínách. Odmítáme kritické myšlení,“ varuje.
Sám ale zůstává opatrným optimistou. „Evropa má potenciál být ostrovem stability a demokracie, pokud si vezme poučení ze selhání USA,“ říká a dodává: „Buď budeme otroky strojů, nebo použijeme technologie, jako je AI, k rozvoji vyššího bytí.“
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast:
- Jak konkrétně analyzuje data o vlivu jednotlivých poslanců v parlamentu?
- Proč by opuštění EU vyžadovalo více úředníků než její fungování samotné?
- Jak vypadá Peksaho práce politicko-ekonomického konzultanta v praxi?
- Jak přesně funguje algoritmická manipulace na sociálních sítích a jak na ni reagovat?
- Proč podle Peksy hrozí USA občanská válka – a jaké ponaučení z toho plyne pro Evropu?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.