Ostravská strojírna Gearworks končí. Důvodem jsou drahé energie

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 25. 01. 2023

Ostravská strojírna Gearworks končí. Důvodem jsou drahé energie

Přežila restrukturalizaci ostravského vítkovického gigantu Vítkovice Machinery Group, drahé energie a dopady války na Ukrajině byly podle vedení firmy však nad jejich síly.

Ostravská strojírenská firma Gearworks ze skupiny Witkovitz na sebe sama podala na konci prosince insolvenční návrh. Dostupné finance nestačily ani na pokrytí chodu společnosti, natož pak na úhradu závazků vůči dvě stě věřitelům. Více než sto zaměstnanců bude nyní hledat nové uplatnění. 

Krajský soud v Ostravě návrhu vyhověl a moravského výrobce převodovek a ozubených kol poslal do insolvence. Své pohledávky přihlásilo už sedmnáct věřitelů, ti ostatní tak musí učinit během dvou měsíců. Přezkumné jednání a schůze věřitelů se budou podle veřejných zdrojů konat v dubnu. V prozatímním věřitelském výboru zasednou zástupci Mostárny Lískovec, ŽĎASu a Raiffeisenbank. 

Tradiční strojírna měla ještě v roce 2021 obrat téměř 234 milionů korun a vedení firmy nepředpokládalo jeho snížení. Podle zasvěcených zdrojů však společnost kumulovala potíže před sebou, nedokázala se po rozdělení vítkovického gigantu efektivně transformovat a současná krize byla již posledním hřebíčkem do rakve. 

Autor: Alena Burešová

Další články