Plně autonomní loď vyrazila na oceán

Zdroj: Oliver Dickinson pro IBM/PROMARE
Články 21. 06. 2021

Plně autonomní loď vyrazila na oceán

Robotická autonomní loď od IBM vyplula na 4 800 kilometrů dlouhou pouť z Velké Británie do USA – cílem je napodobit čtyři sta let starou historickou plavbu plachetnice Mayflower z roku 1620.

Autonomní loď Mayflower, pojmenovaná podle plavidla ze 17. století, vyplula v minulém týdnu z britského přístavního města Plymouth. Pokud půjde vše podle plánu, za několik týdnů dorazí do svého amerického protějšku – pobřežního města Plymouth v americkém státě Massachusetts.

Podle BBC loď Mayflower, kterou postavila nezisková organizace Promare s technickou podporou společnosti IBM, testovala své plavební a navigační schopnosti od září loňského roku.

Rozezná nákladní loď i rybáře

Aby mohla loď bezpečně plout, využívá radar k detekci objektů v okruhu 2,5 námořní míle (4, 625 kilometrů) a sadu kamer napojených na systém rozpoznávání objektů. Software se strojovým učením byl vycvičen k identifikaci nákladních lodí, rybářských plavidel i plovoucích přepravních kontejnerů.

Původní Mayflower byl větší a působivější, ale pomalejší a závislá na lidech.
Zdroj: IBM

Software lodi též dokáže předvídat hmotnost a rychlost jiných lodí a pomáhat jim vyhnout se potenciálnímu nebezpečí – tedy srážkám. GPS se pak stará o to, aby se Mayflower příliš nevzdálil od své přednastavené trasy. Počítačový systém se postará o to, aby při plavbě po moři zohledňoval povětrnostní podmínky. Loď váží necelých pět tun, a je schopna dosáhnout maximální rychlosti deset uzlů, což je něco málo přes 18 kilometrů za hodinu.

„Autonomní loď Mayflower je schopna prohledávat horizont kvůli možným nebezpečím, činit informovaná rozhodnutí a měnit svůj kurz na základě vyhodnocování dat v reálném čase. Má více společného s moderní bankou než se svým jmenovcem ze 17. století,“ komentoval technologii Andy Stanford-Clark, technický ředitel IBM pro Spojené království a Irsko.

Příležitost k výzkumu

Mimo jiné poslouží jako výzkumné plavidlo. Bude tedy nejen testovat technologii autonomní plavby, ale díky speciálním vědeckým přístrojům může odebírat vzorky vody pro studium mikroplastů a řas či analyzovat „řeč“ velryb a dalších mořských savců.

Na tomto odkaze můžete sledovat, jak si loď vede. https://mas400.com/dashboard#live

Další články