Praha zažila blackout. Závislost na elektřině je až příliš vysoká

Zdroj: vshosting~
Byznys 02. 06. 2022

Praha zažila blackout. Závislost na elektřině je až příliš vysoká

Výpadek elektrické energie dnes zasáhl značnou část Prahy. I když porucha není způsobena  aktuální světovou krizí, jedná se o vážnou výstrahu jak pro lidi, tak i firmy, které u nás působí a na elektrické energii jsou závislé, tvrdí společnost vshosting~.

Růst cen energií i geopolitický vývoj rychle zvyšuje riziko výpadku elektrické energie. Mnohé státy i jednotlivé firmy s obavami vyhlížejí další turbulentní vývoj. Blackout v Česku a ve vysoké míře v Německu totiž podle expertů hrozil i před aktuální situací na Ukrajině.

Co se týká blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy bude blackout. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet.“

Tak komentovala 14. listopadu 2021 předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová postupný přechod kontinentu na čisté zdroje energie. Navzdory jejich benefitům, jde stále o méně stabilní alternativu. To ukázala situace loni ve střední a západní Evropě. 8 ledna 2021 došlo k výraznému poklesu frekvence v rakouské energetické síti.

Jako záložní zdroj měla posloužit elektrárna v Rumunsku. Ta ale zaznamenala sérii poruch. Podle týdeníku Focus ke kolísání stavu elektrické sítě přispívá i Německo, které více spoléhá na větrné a solární elektrárny a už méně na uhelné, jaderné či plynové. Tehdy byl blackout v Evropě vysoce pravděpodobný a obavy z něj panují i nadále.

Domácnosti mohou být v klidu, horší to mají firmy

V případě omezení dodávek energií jsou domácnosti chráněné, “regulace by dopadla na podniky”, tvrdil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jsou firmy připraveny na možný blackout, nebo se spoléhají na stát?

Fungující poskytovatelé hostingu jsou v případě blackoutu nezbytnou podmínkou pro udržení internetu v běhu. Je proto dobré, aby tito poskytovatelé nespoléhaly jen na zásoby elektřiny ze sítě, ale v případě potřeby si ji dokázaly vyrobit samy prostřednictvím dieselových agregátů. Mechanismus přepnutí provozu na diesel v případě výpadku elektřiny by měl být velmi pečlivě nastaven a měl by mít i řadu pojistných mechanismů. Třeba by měl umožnit i tankování generátorů za běhu.

Záložní zdroje záložních zdrojů a kvartální simulace blackoutu

Například datacentrum hostingové společnosti vshosting~ je rozděleno do tří částí, tzv. etap. Každá etapa má vlastní trafostanici a vlastní dieselový generátor. Dále ve svém vlastním datacentru, což je u mnohých poskytovatelů hostingu též výjimkou, disponují záložní trafostanicí a záložním generátorem záložních generátorů.

Každého čtvrt roku ve vshostingu testují výpadek elektrické energie. “Nikdo nás do toho nenutí, ale my chceme mít jistotu, že kdyby k němu opravdu došlo, budeme na to připraveni,” dodal Damir Špoljarič, CEO společnosti vshosting~.

Autor: Jiří Böhm

Další články