Pro Čechy je bitcoin pořád sprosté slovo

Zdroj: Pixabay
Byznys 26. 10. 2022

Pro Čechy je bitcoin pořád sprosté slovo

Přestože třetina české internetové populace investuje, pouhých 14 procent z Čechů používajících internet nakupuje kryptoměny. Vyplývá to z průzkumu trhu, jejž si prostřednictvím agentury Behavio nechala vypracovat česká kryptoměnová burza Coinmate.

Výsledky ukazují, že Češi mají vůči internetovým měnám stále předsudky a nedostatečně se v tomto odvětví vzdělávají. Navíc pouze 25 procent těch, co s koupí kryptoměn čekají na dobrou příležitost, sleduje dění na trhu. Často se nechávají svádět k neověřeným projektům a následnému hazardování se svými financemi. Přitom pro 92 procent potenciálních investorů je důvěra v investiční platformu zásadní. Právě Coinmate je tu pro tuzemské investory a nabízí jim intuitivní a uživatelsky přívětivou platformu ke koupi kryptoměn, včetně možnosti nákupu v korunách a české podpory.

„Česká populace je k obchodování s kryptoměnami stále skeptická a často v nich nevidí způsob pořízení dlouhodobých investičních aktiv. Spojují si je spíše s rychlým zbohatnutím či proděláním. Nevěří, že by v nich mohli shromažďovat finance jako prevenci proti inflaci nebo spořit na spokojený život v důchodu. Zároveň se obávají negativních predikcí ohledně budoucího zhodnocení kapitálu. Tyto předsudky ovšem podle nás i podle dat, která vidíme v průzkumu, pramení z nedostatečné informovanosti. I proto je jedním z našich cílů poskytnout potenciálním zájemcům o investování do kryptoměn veškeré dostupné informace a rozhodování jim usnadnit,“ říká zakladatel a CEO Coinmate Roman Valihrach.

„Investovaní jako takové je samostatný obor. A investování do krypta velmi specifická forma. Je to jako s čímkoliv jiným, nedělám to, čemu nerozumím. Proto pekař peče housky a bankéř se věnuje penězům. Za poslední roky (covid, válka na Ukranině) jsme svědky, jak každý druhý je v daný okamžik ‚expertem‘ na aktuální problém/dění. Buďme s investováním do krypta stejně obezřetní jako v tomto, věřme odborníkům. Neptejme se Googlu na to, na co ptáme doktora. Existuje spousty zdrojů, kde se v krátkém čase jednoduše edukovat, jak krypto funguje, co je principem. V důsledku to vůbec není složité,“ tvrdí Jan Kremláček, zakladatel fondu DAAM.

Oběti paradoxu v investičním přístupu

Až 30 procent investujících Čechů se nedokáže orientovat na trhu s kryptem natolik, aby se nebáli, že nakoupí v nevhodnou dobu. Chtějí také aktiva pořídit za výhodnou cenu, aniž do fungování trhů mají odborný vhled. Navíc se často stávají oběťmi paradoxu v investičním přístupu, neboť až 82 procent z nich čeká na vhodnou příležitost, ale jen 25 % monitoruje trh. 

Potenciální investoři nejsou z velké části ochotni věnovat svůj čas edukaci, která by jim výrazně pomohla porozumět tomuto specifickému způsobu investování. Vyznávají přístup, že k dobré koupi přijdou bez předchozího získávání informací. To má za efekt následování neodborných a neprofesionálních rad ohledně nákupu a prodeje kryptoměn.

Pro správné načasování investice je ale nutné pravidelně sledovat vývoj kryptoměn na trzích pomocí technické a fundamentální analýzy nebo tyto informace přebírat od důvěryhodných analytiků, kteří se sledováním trhů aktivně zabývají. Navíc, celých 32 procent dotázaných, kteří již do kryptoměn investují, přiznává, že neví, kterým krypto projektům mohou věřit. 

„Investoři často nabývají dojmu, že nakoupí výhodně bitcoin nebo další kryptoměny bez aktivního sledování trhu. Jsou náchylní přiklánět se k fámám pramenícím z neodborného pohledu na věc. Velkou roli v tom mohou hrát sociální sítě a influenceři, kteří propagují jednotlivé projekty založené na placené spolupráci, nikoli na reálných doporučeních. Investoři pak mají tendenci činit unáhlená rozhodnutí a své finance směřovat do nevhodných projektů,“ říká chief risk officer Coinmate František Vinopal.

„My lidi máme tendenci odmítat nové věci, kterým nerozumíme. Čemu nerozumíme, to ohrožuje naši existence, a tím pádem přesvědčíme sami sebe o odmítnutí. Pak musíme svoji ‚pravdu‘ chránit, protože popření vlastní pravdy by popřelo naši existenci. Je to paradox, protože věcem, do kterých se narodíme, věříme, aniž bychom je chápali. Z toho vyplývá ta velká negativní vlna proti kryptu obecně,“ dodává Jan Kremláček z fondu DAAM.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články