Pronajmout byt studentům? Ano, je z toho víc peněz

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 18. 08. 2023

Pronajmout byt studentům? Ano, je z toho víc peněz

Až 30 tisíc korun měsíčně by mohl získat majitel bytu 3+1 v Brně při počtu dvou lůžek na pokoj, pokud by se rozhodl byt pronajmout studentům, vyplývá z údajů společnosti UlovDomov.

Do začátku nového semestru na vysokých školách zbývá pár týdnů a na inzertních portálech i sociálních sítích se tak začínají kupit poptávky po studentském bydlení. Pokud máte volný byt a rozhodnete se jej pronajímat studentům, počítejte s četnějšími opravami, těšit se však můžete na více peněz z nájmu.

Pobyt na kolejích sice patří mezi zajímavé životní zkušenosti, řada studentů však stále volí bydlení v pronajatém bytě, který skýtá více pohodlí, soukromí a hlavně pro něj neplatí nejrůznější pravidla, jako je tomu v případě pokojů na kolejích. Cenově jsou obě možnosti již v řadě univerzitních měst téměř vyrovnané, leckde navíc nabídka míst na kolejích pokulhává před poptávkou.

Hlavní výhoda? Více peněz z nájmu

Majitelům bytů v městech jako Praha, Brno, Olomouc či Ostrava a dalších se tak nabízí možnost pronajímat právě studentům. Vhodná je tato možnost zejména pro majitele větších bytů v centrech měst. Takové totiž mají větší šanci uspět spíše u studentů než u rodin s dětmi, kterým by mohl vadit hluk a obavy, že nemohou pustit děti samotné ven. 

„Nejvyšší poptávku ze strany studentů tradičně pozorujeme u bytů 2+1 a 3+1. Žádané bývají byty s neprůchozími pokoji, v blízkosti fakult a s dobrou dopravní dostupností. Další výhodou jsou pak prostorné pokoje, do nichž se vejde více studentů,“ popisuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.

Co se financí týče, hlavní výhodou pronájmu studentům je fakt, že lze nemovitost pronajmout za více peněz, než kdyby v ní bydlela například rodina či pár. Platí to zejména u dispozičně větších bytů (alespoň 2+1), kde může mít více osob vlastní pokoj, a u bytů s prostornými pokoji, do nichž se vejde dva a více studentů. 

Například v Brně se pohybuje cena za lůžko u studentského bytu po odečtení energií od 4 250 do 5 000 korun. U bytu dispozice 3+1 při počtu 2 lůžek na pokoji tak může majiteli plynout nájem 25 500 až 30 000 korun. Byt 3+1 se přitom v Brně pronajímá aktuálně průměrně za 18 500 korun. Studentům navíc bydlení minimálně z větší části hradí rodiče, takže se není potřeba obávat, že vašim nájemcům nezbude na nájem. I mezi studenty samozřejmě můžete narazit na neplatiče, většinou však bude stačit urgence, aby se dlužná částka dostala na váš účet.

U smluv vždy pečlivě

Při uzavírání nájemní smlouvy se studenty se nabízí dvě řešení: podepsat smlouvu s každým nájemníkem zvlášť, anebo pouze s jedním z nich a ten se postará o placení nájemného a obsazení bytu. U jednotlivých smluv budete mít lepší přehled o tom, kdo ve vašem bytě bydlí, budete ale muset hlídat více plateb a vše kolem bytu řešit s více lidmi. Každopádně se ujistěte, že nájemníci jsou seznámeni s tříměsíční výpovědní lhůtou a domluvte se s nimi, kdo bude hledat náhradníky. 

„Smlouvám samozřejmě i v případě pronájmu studentům věnujte důkladnou pozornost. Pokud pro její sestavení nevyužijete služeb právníka a raději použijete vzory z internetu, dbejte na to, aby byly z důvěryhodného zdroje a aktuální,“ radí Hrbatý.

Na nábytku můžete ušetřit, spotřebiče raději volte kvalitní

Častou otázkou majitelů nemovitostí bývá, zda byt pro studenty nabízet s vybavením, nebo bez. Obvykle není problém najít zájemce o jednu i druhou variantu, určitě ale myslete na zařízení koupelny a kuchyně. Minimálně velké spotřebiče jako lednice a trouba jsou standard, který studenti očekávají, dobrou volbou je i pračka. Pokud ji totiž nepořídíte, vaši nájemníci s největší pravděpodobností zvolí spotřebič horší kvality. A u takového je vytopený byt či vyplavení sousedé otázkou času, což znamená starosti nejen pro nájemníky, ale i majitele.

Pokud zvolíte variantu předem vybaveného bytu, je v případě studentů mnohdy potřeba počítat s větším opotřebením nábytku, a tedy i častějšími opravami a renovacemi. Na druhou stranu není potřeba investovat do prémiového či luxusního vybavení, studentské nároky jsou skromnější. Bohatě postačí nábytek za rozumné peníze z IKEA. I u levnějšího vybavení však stále platí, že předávací protokol včetně seznamu vybavení a fotodokumentace je nezbytnou přílohou smlouvy.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články