Rakouské řidiče čeká nová daň z CO2. V Česku se zatím nic podobného nechystá

Zdroj: Pixabay
Byznys Ekologie 06. 10. 2021

Rakouské řidiče čeká nová daň z CO2. V Česku se zatím nic podobného nechystá

Od léta 2022 začnou Rakušané jezdící autem platit za emise CO2 – bude je to stát zhruba 760 korun za tunu CO2. Částka postupně naroste až na 1400 korun. Naopak daňovou úlevu rakouská vláda chystá pro lidi z venkova.

Rakousko zavádí zvláštní daň z emisí CO2, které poškozují klima. Nová daň je součástí „ekosociální“ daňové reformy konzervativně-zelené vlády, kterou kancléř Sebastian Kurz představil v neděli na tiskové konferenci ve Vídni. Daň z CO2 se proto bude vybírat od 1. července 2022 a zpočátku bude činit 30 eur (zhruba 760 korun) za tunu. Do roku 2025 se má tato cena zvýšit na 55 eur (bezmála 1400 korun). Informuje o tom online vydání německého deníku Frankfurter Allgemeine.

Že by se podobná daň chystala i v Česku, zatím není v plánu. „Podle mých aktuálních informací se speciální daň za emise CO2 v České republice nechystá,“ informovala web FocusOn tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Lidé na venkově to budou mít „jednodušší“

Aby byl poplatek spravedlivější, plánuje vláda „klimatický bonus“ ve výši až 200 eur (přes 5000 korun) ročně, který se vrátí daňovým poplatníkům. Nejvyšší bonusové sazby mají být vypláceny lidem v řídce osídlených venkovských oblastech, protože jsou více závislí na automobilech.

Kurz zdůraznil další opatření, která mají snížit daňové zatížení pracujících. V souladu s tím se sníží daň z příjmu a příspěvky na sociální zabezpečení a zvýší se daňové úlevy pro rodiny s dětmi. Daň z příjmu právnických osob se má do roku 2025 snížit z 25 na 23 %, aby se podpořily investice.

Ekologové volají po ještě vyšším zdanění

Ekologická daňová reforma byla jedním z hlavních prvků koaliční dohody mezi Kurzovou konzervativní ÖVP a mladším partnerem Zelenými. Ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová hovořila o „dlouhých nocích“ při vyjednávání o podrobnostech. Vicekancléř Werner Kogler, rovněž ze strany Zelených, označil pro Frankfurter Allgemeine reformu za „historickou“, neboť přináší nový způsob myšlení: ekologicky šetrné chování bude v budoucnu finančně odměňováno.

Ekologická organizace WWF naopak kritizovala reformy jako „slabý kompromis“. K účinnému snížení emisí potřebuje „mnohem ambicióznější“ opatření. Cena CO2 by měla být vyšší a dotace škodlivé pro životní prostředí by měly být zrušeny. Na otázku ohledně skutečnosti, že cena CO2 je nižší, než požadovala řada odborníků, Kogler odpověděl, že důležitější než počáteční cena CO2 je samotný tento princip.

Autor: Jiří Böhm

Další články