;

Robotaxi už letos!

16. 04. 2020

Robotaxi už letos!

Začne až milion samořiditelných taxíků nabírat již tento rok první zákazníky? Záležet bude na rozhodnutí regulátora trhu.

Známý americký vizionář Elon Musk na sociálních sítích potvrdil, že flotila jeho samořiditelných aut je po funkční stránce připravena vyjet do ulic amerických měst. Čeká se jen na schválení příslušné legislativy.

Zhruba loni touto dobou představil Musk plán Tesly nasadit do konce roku 2020 celkem milion vozidel Robotaxi. Jednalo se o součást dlouhodobé strategie, která má postupně zlepšovat funkci Autopilot ve všech vozidlech Tesla vyrobených od roku 2016 tak, aby tato vozidla byla schopna samostatně řídit.

Tweet Elona Muska
Zdroj: Twitter

To, že tyto samořiditelné automobily jsou schopné provozu, potvrdil Musk před několika dny na Twitteru. Otázkou ale je, jak s k těmto taxíkům bez řidičů postaví američtí zákonodárci, kteří by museli schválit takové předpisy, které by umožňovaly pohyb vozidel bez řidiče po silnicích. A velkou neznámou je i problém zodpovědnosti za nehody způsobené těmito robotaxi.

Další velkou neznámou je, kdy by tyto samořiditelné taxíky mohly jezdit například v Evropě. Jen tak brzy to vzhledem ke složitosti a byrokracii Evropské unie a jejích jednotlivých států nebude…

Elon Musk vysvětluje princip Robotaxi
Zdroj: Tech Insider

Autor: Tomáš Vrána

Další články