;

Roboti využívající statickou elektřinu mohou být zbraní v americko-čínské obchodní válce

23. 09. 2019

Roboti využívající statickou elektřinu mohou být zbraní v americko-čínské obchodní válce

Vlastníte boty značky Nike? Pokud ano, tak je možná vyráběl robot. A to ne robot jen tak ledasjaký, tenhle si při práci pomáhá statickou elektřinou.

Manipulace s větším počtem pružných materiálů stále patří mezi ty těžko automatizovatelné procesy. Jen svršek tenisek Nike tvoří 40 kusů, které jsou různě zahřívány a seskládávány dohromady. Lidskému pracovníkovi průměrně tento úkon trvá přibližně 20 minut. Stroj vybavený technologií Grabit to stihne i za 50 vteřin.

Jak tento převratný vynález funguje? V podstatě stejně jako pokus s nafukovacím balónkem nabitým statickou elektřinou, který „magicky“ nadzvedává vlasy z hlavy. Jeho realizaci ve světě vědecké praxe se říká elektroadheze a laicky řečeno jde o unikátní technologii zesilující a regulující efekt podobný tomu vyvolávanému „nabitým“ balónkem.

Jedná se o patent neziskové organizace SRI International, konkrétně Dr. Harshy Prahlada, který je také jedním ze spoluzakladatelů startupu Grabit a zároveň i jeho šéftechnologem. Elektroadheze se vyvolává na ploché podložce osazené elektrodami, které na jejím povrchu generují kladný i záporný náboj. Při správném nabití vytvoří elektrody pole, které se přilne takřka k jakémukoli povrchu.

Zdroj: Pixabay

Zájem o tuto technologii ze strany textilního průmyslu potvrzuje fakt, že právě firma Nike byla prvním velkým investorem, který vynález firmy Grabit finančně podpořil. A zcela nepřekvapivě se pak stala i jedním z prvních zákazníků, který nakoupil startupem vyvinuté roboty Stackit, zvládající manipulaci s různými materiály.

Mnohem vyšší rychlost, se kterou roboti vybavení technologií Grabit zvládají jemnou manipulaci s pružným materiálem, z nich může dokonce učinit „zbraň“ v americko-čínské obchodní válce. Hongkongský výrobce triček a košil Esquel před dvěma lety rovněž investoval do startupu Grabit a s pomocí jejich technologie chce dosáhnout větší automatizace výroby. Vyšší produkcí plánuje totiž kompenzovat ztráty, které pro ně uvalené clo na klíčovém americkém trhu bude znamenat.

Zdroj: SRI International

Autor: Petr Pláteník

Další články