Rozumět umělé inteligenci je skvělý job. Za rok si můžete přijít i na 20 milionů

Zdroj: Pixabay
Life 18. 01. 2024

Rozumět umělé inteligenci je skvělý job. Za rok si můžete přijít i na 20 milionů

Navzdory tomu, že technologický průmysl je zaplaven propouštěním, poptávka po talentech v oblasti umělé inteligence se zrychluje. A tomu odpovídají i platy. Podle průzkumu společnosti Rora si absolventi nastupující do firem jako OpenAI, Tesla nebo Amazon mohou přijít na závratné částky.

Nové průmyslové výzkumné laboratoře v USA, jako jsou Anthropic, Inflection a Altos Labs, nadále získávají stovky milionů na získávání talentů. Ačkoli se nábor zaměstnanců v tradičních laboratořích společností Google či Meta ve srovnání s obdobím před pěti lety zpomalil, tyto organizace stále rostou, píše server Rora.

Nastal velký boom díky ChatGPT

Startupy zaměřené na umělou inteligenci, podporované rizikovými fondy, zrychlily nábor od nástupu ChatGPT. Očekáváme, že toto najímání bude pokračovat, protože společnosti rizikového kapitálu mají k dispozici velké množství financí; pravděpodobně budou navzdory ekonomickým podmínkám intenzivně investovat.

Podle New York Times zájem o umělou inteligenci „vzrostl tak rychle, že ocenění začínajících firem v oblasti umělé inteligence prudce překonává hodnotu ‚bubliny všeho‘ z roku 2021 a investoři procházejí seznamy společností, jako jsou Google, Meta a OpenAI, a hledají odborníky na umělou inteligenci, kteří by mohli mít chuť založit vlastní společnost“.

Mimo technologický svět hledají výzkumné pracovníky pro strojové učení i odvětví jako finance, zdravotnictví a věda, aby tuto novou technologii uplatnila ve svém oboru.

Celosvětová poptávka po těchto dovednostech výrazně převyšuje skutečnou nabídku. Podle průzkumu společnosti Taulbee bylo v roce 2021 uděleno pouze 1 691 doktorátů v oblasti počítačového výzkumu.

Jen ve Spojených státech je potřeba 33 500 vědců v oblasti počítačového a informačního výzkumu – a poptávka roste o 21 % ročně! To znamená, že každý rok je přibližně o 5 000 pracovních míst pro výzkumné pracovníky více, než kolik je vědeckých pracovníků, kteří by je mohli obsadit.

Co si firmy cení?

Nejdříve byste se měli dozvědět, které oblasti výzkumu jsou pro společnosti prioritní. V současné době je největší poptávka po aplikacích strojového učení v oblasti počítačového vidění (autonomního a vizuálního), robotiky, zpracování přirozeného jazyka (NLP), biologie a neurověd.

Se zavedením ChatGPT se zázemí v oblasti velkých jazykových modelů (LLM) stalo novou horkou dovedností. Společnosti jako Meta spouštějí týmy související s generativní umělou inteligencí pro generování jazyka, obrazu a videa.

Budete také muset pochopit, co společnosti při hodnocení kandidátů zohledňují. Pro výzkumného pracovníka v oblasti umělé inteligence jsou nejdůležitější prokázané výzkumné dovednosti. Jednou z oblastí, kde se to projevuje, je váš publikační rejstřík.

Špičkoví výzkumní pracovníci budou mít až 2 000 citací jen z doktorátu. K úspěšnému vyjednávání nemusíte mít tak silné publikační výsledky – každý výzkumný pracovník má páky k vyjednávání –, ale špičkoví výzkumní pracovníci mohou vyjednat vyšší pozice a nejvyšší odměny.

Podobně budou personalisté chtít vidět vaše vybrané příspěvky na špičkových konferencích o umělé inteligenci, jako jsou NeurIPS, ICML nebo ICCV. Společnosti zajímají také pracovní zkušenosti mimo akademickou sféru. Stáže signalizují, že jste schopni přizpůsobit se průmyslovému prostředí a nejste akademikem ze slonovinové věže.

A konečně, práce na výzkumu pro profesory, kteří vedou akademické laboratoře a jsou zároveň vedoucími výzkumu v průmyslu, vám pomůže navázat vztahy v oboru už během studia. Informatika je jedinečný akademický obor, který se výrazně prolíná se soukromým průmyslem. Není neobvyklé, že profesoři jsou zároveň řediteli výzkumu.

Autor: Jiří Böhm

Další články