Vávra má pošramocené renomé kvůli Xixoio už navěky. Krypto scénou kauza nehýbe, směje se jí

Foto zdroj: FocusOn
Byznys 29. 12. 2022

Vávra má pošramocené renomé kvůli Xixoio už navěky. Krypto scénou kauza nehýbe, směje se jí

Problematika kryptoměn se v Česku nečekaně ocitla pod drobnohledem veřejnosti. Bohužel ale v negativním světle, protože média nějaký čas zaměstnávala kauza Xixoio. O co v ní jde, jak se na celé věci podílel Radovan Vávra a co momentálně hýbe krypto trhy, nám v rozhovoru objasnil Petr Lukáč, novinář a zakladatel podcastu KryptoSpace.

Nejen krypto scénou hýbe nyní v Česku kauza Xixoio. Byl to podvod?

Krypto scénou to nehýbe vůbec. Ta se tomu směje. Zda to byl, nebo nebyl podvod, tady bych s rozuzlením počkal na vyšetřování. Může to být podvod. Nevyloučil bych ale ani to, že vyšetřovatelé nepochopili, o co tam jde. Když jsem ten projekt analyzoval – ale bez všech informací, které má dnes už policie –, tak mi to jako letadlo na první pohled nepřišlo. Nicméně, jestli si vybírali stovky milionů a kupovali si za ně pouze vily a auta…

Když se podíváme na vystupování Radovana Vávry, tak toho média prezentovala jako investora odborníka, a on přitom propagoval zrovna tento projekt. Nese nějakou vinu na tom, co se stalo?

Média, včetně mě, to až do loňského podzimu moc nesledovala. Považoval jsem to za naprostou marginálii, za něco, co nemůže v rámci české kotliny prorazit. Pokud má mít v kryptu něco v dnešní době úspěch, tak to musí být globální. Stavět pouze na českém publiku je málo. My novináři jsme zpozorněli, když někdy v říjnu přišla obrovská reklamní kampaň – Xixoio bylo všude. Pan Watzke tvrdil, že už mají vybránu nějakou půlmiliardu. Teprve v ten moment se tomu všichni začali věnovat. Xixoio to schytalo ze všech stran. Někdo říkal, že je to podvod, já jsem ve svém dlouhém analytickém textu jej označil za extrémně předražený a rizikový projekt, který je prodáván velice špatným způsobem velice špatnému publiku – např. důchodcům a matkám na mateřské, kteří nejsou schopní to riziko pochopit. Jakou roli tam hrál pan Vávra? Já ji vidím jako relativně marginální, protože on tam nastoupil až v únoru. A navíc vždycky říkal: Nekupujte tokeny Xixoio. Nejsme proto schopní změřit, jestli jeho účast vedla k nějakému masivnímu dalšímu výběru od investorů. Když jsem viděl čísla, tak mi to tak nepřišlo, někdo by musel ukázat křivku ve smyslu „rostlo to takto, přišel Vávra a vyskočilo to takto“. Nechci říct, že nesehrál žádnou roli. On si opravdu cíleně vybudoval status investičního guru – ač to nesnáší, už to začíná být ohrané sousloví – a myslím si, že mu muselo být už v té době jasné, že tím, že s Xixoio nějakým způsobem spojí své jméno, tak tomu dodá kredibilitu. To bylo podle mě špatně.

A jakou má teda samotný Radovan Vávra pověst teď? Jak je vnímán, ať už mediální, nebo odbornou veřejností? Stále jako expert, jako investiční guru? 

Expert určitě je. Investiční guru… To myslím i on někde říkal, že si založil spolu s Markétou Bidrmanovou podcast Ve vatě, který byl velmi dobrý. Pan Vávra umí ty základy investování velmi poslouchatelně a čtivě podat. Kvůli Xixoiu ale musel skončit. A schytal to, kde mohl. Renomé investičního guru je tak pošramoceno možná už navěky.

Jak je na tom místní krypto scéna? Příští rok se chystaly na trh nějaké české krypto fondy, má teď vůbec smysl něco takového rozjíždět? 

Pokud by to teď zařízli, tak jsou hloupí, protože je ideální doba. Já nikdy neříkám „teď nakupujte“, ale nyní už od léta říkám „nakupujte“. Ti, co koupili v létě, jsou teď o něco níž samozřejmě kvůli tomu, co se semlelo s burzou FTX. Nicméně ten krypto trh je trochu manický. Vždycky tu je obrovská mánie, kdy to letí nahoru, a pak obrovský propad dolů. Takže jestli jsme nějakých 85 % dole z vrcholu bitcoinu, vůbec nic se neděje. Prostě jsme tady měli nějaké špatné projekty, ty odpadnou, a vyrojí se zase ty dobré. A pokud někdy nakupovat, tak v době toho bear marketu, toho medvědího trhu, kdy se všichni bojí, že už se to nikdy nepostaví na nohy. Bohužel lidé, kteří si koupili bitcoin ze 60 tisíc, jsou teď v minusu. Ale tak to je, když kupujete něco v té manické fázi. Prostě teď se ten sentiment převrátil z extrémního štěstí a euforie do extrémního strachu a špatné nálady. A já pevně věřím, že se to zase otočí.

Kdy se to otočí? Jaká bude situace příští rok, nebo i ten další? Jaké jsou prognózy?

To se dá strašně těžko říct. Někdo tipoval, že příští rok na podzim, když začnou primárky a v Americe se bude zase uvolňovat kapitál. Lidi začnou dostávat úplatky a dárky a budou utrácet. Někdo hovoří o tom, že tím startérem může být tzv. halving, což je dost technický pojem bitcoinu, kdy se každé čtyři roky snižuje na polovinu počet mincí, které se dávají za vytěžení, za uzavření bloku. Rozhodně nečekám, že se to otočí v nějakých jednotkách měsíců. Mohlo by se to začít otáčet na konci příštího léta. Spíš bych opravdu čekal, že to bude až nějaký rok. 

Co poradit lidem, kteří jsou fanoušky tohoto odvětví? Mají ještě počkat?

Pokud člověk není trader, nedělá si technické analýzy a nesleduje, kde je ta podpora a kolik, nedělá si blockchainové analýzy, jak se hýbou bitcoiny, tak nejlíp začít postupným nákupem. Vidíme první znaky toho, že velcí hráči, kteří tomu rozumí, začínají akumulovat, ty tzv. velryby, ty fondy opravdu nakupují bitcoiny. Teď proběhla zpráva, že Goldman Sachs začínají investovat do krypto startupů. Minulý týden jsem seděl s člověkem z jednoho takového krypto startupu a oni dostávali nabídky, které by tu jejich firmu, i bez ještě úplně hotového produktu, nacenily na 100 a více milionů dolarů. Dneska mají problémy vybrat sumu, která je valuuje na méně než polovinu. Takže teď je to období i pro ty velké hráče vybrat si projekty, které jim dávají smysl, protože v té manické fázi je všechno neuvěřitelně předražené. 

V Česku jsou samozřejmě i odpůrci kryptoměn – třeba zakladatel Seznamu Ivo Lukačevič, který, když to zjednoduším, tvrdí, že to je jenom nějaká nafouknutá bublina. Jak na to ten krypto svět reaguje? Co na takovéto názory říkáš ty?

Takoví lidi budou vždycky. On se bavil ještě o bitcoinu. Teď jsem poslouchal první slyšení v americkém Senátu – nebo to byl Kongres – a tam se někteří zástupci amerického establishmentu bavili o tom, že jim to absolutně nedává smysl a podobně. Oni vůbec netuší, co to je. Jenom vidí, že to jsou nehmotné peníze, což samozřejmě není ten bitcoin – a pak je tam spousta balastu. Nezkusí se ani zamyslet nad tím, co by ty technologie mohly přinést. A řeknou, že to je blbost, a sfouknou to jedním dechem. To bude asi i pan Lukačovič. Teď si nicméně prý koupil hardwarovou peněženku, aby si bitcoin taky vyzkoušel. Ale krypto není dneska už jenom bitcoin. Určitá pachuť kolem krypto trhu ovšem asi nějakou dobu bude přetrvávat.

Nemůže to narušit celé odvětví? Média mají velkou sílu, a když si lidi přečtou, že za tím může být podvod, tak to bude mít vliv…

Určitě to způsobí škody. Je tu přes milion uživatelů, kterým tam zůstaly peníze. Pokud Xixoio skončí – což já neumím predikovat –, tak tam, jestli si dobře pamatuju, 250 milionů bylo od zakladatelů a, v uvozovkách, jenom 300 milionů od investorů. Na FTX se ztratilo 9 miliard dolarů, to jsou úplně jiná čísla. Musím říct, že je to i špatné PR, ani jeden z těch problémů totiž nemá co do činění s kryptem. Mají to na blockchainu, ano. Ale tam ta konexe s kryptem končí – je to centralizované, je to neprůhledné. Problém FTX samozřejmě s kryptem spojený byl. Nicméně to, co tam nastalo, nebyl problém krypta, ale špatného vedení firmy a rozkradení peněz uživatelů, protože ty peníze tam byly. Co měli dělat, bylo, nechat je na účtech a sbírat si „fíčka“ za trading. Oni je ale vzali a pravděpodobně poslali své sesterské společnosti, která s nimi někde spekulovala. Nikdo moc neví, co se s nimi dělo. To byla firma, kde neměli pořádně účetnictví, kde neměli faktury, kde se všechno řešilo přes Slack nebo nějaké další aplikace… Nevěděli, kolik mají v daný moment hotovosti, a očividně nevěděli ani to, kde mají 9 miliard dolarů. To není problém krypta, to je problém firmy, která pracovala s kryptem. Mimo jiné to byla zpronevěra – a to je trestný čin, který nemá nic společného s kryptem jako takovým. Takový message jde ale špatně vysvětlit – že to není problém bitcoinu, ale toho, že firma rozkrádá vklady uživatelů.

Právě bitcoin, případně ethereum jsou věci, které tady tu tsunami přežijou…

Určitě. Ono to začalo už na jaře, když nejdřív zkrachoval takový prapodivný projekt Luna – to je algoritmický stablecoin, kdy se nějakým mechanismem vytvářely nové dolary. Když to pak jeden hráč napadl, tak se přes noc vymazalo snad 45 miliard dolarů. To byl obrovský šok. A s sebou to začalo brát některé investiční fondy. A pak se ukázalo, že některé tzv. krypto banky, jako třeba Celsius, dělaly něco podobného jako FTX. Vy jste si u nich uložili peníze a oni vám slibovali nějaký úrok. Ale co už neřekli, je, že ty peníze vzali a poslali to nějakým degenerátům, kteří s tím tradovali na trhu a přišli o to. Takže několik společností zkrachovalo a byl tam ten spill-over – rozlilo se to celým systémem. To všechno nějakým způsobem poškodí důvěru uživatelů. A může to prodloužit ten bear market. Ale to všechno nemá co do činění s kryptem, prostě se to přelije a věřím, že ta důvěra se časem vrátí. A doufám, že další projekty, které vyrostou, budou průhlednější.

Díky svému podcastu komunikuješ s mnoha lidmi z krypto branže nebo krypto trhu, minimálně z toho českého – jaká je teď mezi nimi nálada? 

Úplně v pohodě. Vždycky si teda vzpomenu na kolegu Petra Honzejka z Hospodářek, který si koupil snad za 55 tisíc dolarů jeden bitcoin a napsal text o tom, jak naletěl těm šílencům, těm zoomerům a mileniálům a naskočil na tu jejich blbost. Tito lidé opravdu nad tím pláčou, ale pokud se bavím s lidmi z branže, tak ti s něčím takovým počítali, prakticky věděli, že to ochlazení přijde. Teď v poslední epizodě mého podcastu jsem měl Adama Kracíka, kterému se podařilo prodat většinu investičního krypta někdy na začátku letošního roku a teď zase začíná dokupovat, protože ty manické fáze k tomu kryptu prostě patří. Přiznám se, že já jsem taky doufal – i lidé z branže doufali –, že třeba vstup velkých institucionální hráčů a taková ta normalizace krypta pomohou nějakým způsobem ty fáze uklidnit. Že uvidíme zdvojnásobení, ztrojnásobení hodnoty, ale ne ztřicetinásobení. Že velcí hráči přinesou své zkušenosti, své peníze a konzervativnější přístup k investování. Nakonec se ukázalo, že ty investiční fondy byly ještě větší degeni – tak se říká v kryptu šílencům, kteří opravdu jedou naprosto šílené strategie než často zbytek krypto trhu. A udělaly úplně ty stejné chyby, kterých se dopouští ten, v uvozovkách, hloupý retail. Ukázalo se, že ty jejich zkušenosti a strategie nefungovaly. Ani tito institucionální hráči nejsou o moc moudřejší v tom nástupu do trhu. Lidé z komunity doufali, že se to uklidní, ale neuklidnilo… 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory