Soud povolil reorganizaci Batist Medical Holdingu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
iMedical 22. 02. 2023

Soud povolil reorganizaci Batist Medical Holdingu

Městský soud v Praze dnes vyhověl skupině Batist. Vyhlásil insolvenci a povolil reorganizaci firmy Batist Medical Holding a.s., která by měla společnost ozdravit a zabránit jejímu úpadku.

„Čekají nás jednání s věřiteli a věřitelským výborem, nicméně pozitivní stanovisko soudu je pro nás výrazným povzbuzením,“ uvedl generální ředitel společnosti Batist Medical Tomáš Mertlík a dodal, že „se snaží být v nové situaci spolehlivým partnerem jak ve výrobní, tak i v distribuční oblasti a hradit nové závazky v termínech“.

Původní závazky budou řešeny v rámci insolvenčního řízení a probíhající reorganizace. Městský soud v Praze ustanovil insolvenčním správcem společnost Zrůstek a partneři, v.o.s., která následně určí fyzickou osobu, jejímž prostřednictvím bude vykonávat roli insolvenčního správce. 

Do insolvence je dostali asijští podvodníci

Skupina Batist se stala obětí dvou asijských obchodních případů. Ty ji na zálohách a následných škodách připravily o téměř 150 milionů korun. Podle vedení společnosti to byla hlavní příčina současných finančních problémů skupiny. Situace eskalovala natolik, že management firmy požádal soud o ochranu před věřiteli.

Kauzy se řeší právní cestou v České republice, ve Vietnamu a Číně, Batist podal příslušná trestní oznámení a věc je v rukách policie zainteresovaných států. Realisticky je však nutné očekávat, že vyřešení případů a vymožení částek si vyžádá delší čas a věřitelé na ně nemohou čekat.

Vliv měl i růst cen energií

Druhým faktorem, který se negativně podepsal na hospodaření a financování společnosti, byl pokles marží v důsledku prudkého nárůstu cen energií, přepravy a vstupních cen materiálů, které společnost dlouho nepromítala a nemohla promítnout do cen svých výrobků.

Třetím faktorem pak bylo snížení objemu obchodu s ochrannými zdravotnickými potřebami po odeznění pandemie covidu.

„Výrobní aktivity v Batistu pokračují dále podle platných smluv a objednávek. Továrna pracuje v plném provozu a plní dodávky nemocnicím a všem ostatním zdravotnickým zařízením,“ uzavírá Mertlík.

Autor: Alena Burešová

Další články