USA sužují pohlavní choroby. Hlavně syfilis

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 11. 02. 2024

USA sužují pohlavní choroby. Hlavně syfilis

Kromě obezity, drogových závislostí a psychických onemocnění pozorují nově v USA také nárůst pohlavních chorob. Míra rozšíření syfilidy přesáhla 75letou hranici. S výsledky zajímavého výzkumu nás seznamuje server Fortune.

V roce 2022 se nákaza zvýšila o celých 9 % oproti minulým rokům. Podle údajů U.S. Centers for Disease Control and Prevention (Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, zkratka CDC) naopak rozšíření kapavky pokleslo o 9 %. Co se děje v americké společnosti a proč výskyt některých nemocí klesá a jiné naopak nabývají na síle?

Kapavka mizí na úkor syfilidy

Není jasné, proč syfilis vzrostl o 9 %, zatímco kapavka o 9 % klesla,“ prohlásili představitelé CDC a dodali, že je příliš brzy na to stanovit, zda se u této choroby neobjevuje nový sestupný trend.

Odborníci si zatím stále nejsou jistí, co zapříčinilo nižší rozšíření kapavky. Do testování se jistě promítla i pandemie nemoci covid-19, během které se měření hodnot utlumilo.

Syfilis může způsobit i smrt

Co je to syfilis? Jedná se o jednu z nejznámějších pohlavně přenosných chorob. Syfilis je infekční onemocnění postihující kůži, orgány, oběhovou i centrální nervovou soustavu, svaly i kosterní aparát. Prvotním příznakem je vřed, který se objeví v místě infekce. I když rezistence bakterie Treponema pallidum, která syfilis způsobuje,rapidně klesá při pobytu mimo organismus, nákaza je poměrně snadná. Podle webu zdravotnické skupiny EUC se nasazují při léčbě antibiotika a nutná je také hospitalizace.

V extrémních případech neléčené nemoci může dojít k poruchám sluchu a zraku. Terciární stadium choroby se může projevit i jako onemocnění nervové soustavy, dochází k ovlivnění funkce svalů, poškození paměti, nebo dokonce k vyvolání mrtvice.

I když se syfilis vyskytuje poměrně ojediněle, je nebezpečnější než chlamydie nebo kapavka. V roce 2022 se syfilidou nakazilo 207 000 Američanů. To je nejvyšší číslo od roku 1950.

Nakazí se i novorozeně

Silně zasaženou skupinou jsou heterosexuální muži i ženy. Zástupci CDC rovněž konstatovali, že v nedávných letech vzrostl počet novorozenců nakažených od svých matek. V České republice je každá těhotná žena testována na syfilis, předchází se tak přenosu choroby na novorozence.

Aljaška a Jižní Dakota hlásí nejvíce pacientů

Nákaza narůstá i napříč rasovými a etnickými skupinami. Nejvyšší míru zaznamenali experti u obyvatel Aljašky a u indiánů. Mezi další státy s vysokým nárůstem se řadí Jižní Dakota s 84 případy na 100 tisíc obyvatel. Téměř ve všech případech se jedná o heterosexuální pacienty.

Americké ministerstvo zdravotnicí vytvořilo tým, který by se měl soustředit na prevenci tohoto onemocnění. Působit by měl v nejvíce zasažených místech, jako je právě Jižní Dakota.

Dalším velmi rozšířeným onemocnění jsou chlamydie. Jejich výskyt zůstal mezi lety 2021–2022 na stejné úrovni. Podle údajů z výzkumu byl zaznamenán pokles u žen i mužů ve věku 20 let ve 40 státech USA.

Autor: Eva Kaisrová

Další články