Společnost Neuralink eviduje první větší problém s čipovým implantátem do mozku

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Technologie 14. 05. 2024

Společnost Neuralink eviduje první větší problém s čipovým implantátem do mozku

Startup Elona Muska oznámil, že nedávno odhalil komplikace u čipu implantovaného do mozku prvního pacienta. Podle tvrzení zástupců firmy byly ale brzy odstraněny. Informaci přinesl web CNN.

S touto zprávou přichází Neuralink jen několik týdnů po zavedení čipu do mozku. V příspěvku na blogu oznamuje, že řada spojovacích vláken čipu se z mozku Nolanda Arbaugha stáhla. To zabránilo rychlosti přenosu dat a účinnosti implantátu.

Společnost poskytla jen málo podrobností o incidentu, konkrétně třeba i o způsobu, jak přesně se vlákna oddělila. Podle Neuralinku se i tak ale podařilo umocnit citlivost implantátu a ještě zvýšit jeho výkonnost.

Pomocí myšlenek ovládat kurzor myši

Noland Arbaugh, první lidský pacient společnosti Neuralink, je po nehodě při potápění od roku 2016 kvadruplegikem. Čip mu byl implantován letos v lednu v rámci studie nazvané PRIME. Jde o zkratku pro Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (přesné roboticky implantované mozko-počítačové rozhraní, pozn. red.).

Nábor účastníků studie v roce 2023 firma Elona Muska doprovodila prohlášením, že jejím záměrem je prozkoumat bezpečnost implantátu i chirurgického robota, provádějícího operaci. Zároveň ale také otestovat funkčnost samotného zařízení.

Pacienti, kteří se účastní testů, mají čipy chirurgicky umístěné v části mozku, která ovládá centra pohybu. Čip instalovaný robotem pak zaznamenává a odesílá mozkové signály do aplikace. Hlavním cílem v této fázi je „umožni lidem ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pouze pomocí myšlenek“.

Stephen Hawking by komunikoval rychleji

Přibližně měsíc po Arbaughově operaci Musk prohlásil, že po implantaci čipu byl testovaný subjekt schopný mozkem ovládat počítačovou myš. Ambicí společnosti Neuralink ale je nakonec pomocí implantátů propojit lidské mozky s počítači a umožnit tak například ochrnutým lidem ovládat chytré telefony nebo počítače nebo slepým lidem vrátit zrak.

Stejně jako v této fázi vývoje fungování rozhraní mezi mozkem a strojem by implantát společnosti shromažďoval elektrické signály vysílané mozkem a interpretoval je jako akce.

Musk již dříve uvedl, že úvodní produkt společnosti se bude jmenovat Telepathy. A dodal, že jeho prvními uživateli budou lidé, kteří ztratili schopnost používat končetiny. „Představte si, že by Stephen Hawking dokázal komunikovat rychleji než ‚rychlopisec‘ nebo dražitel. To je náš cíl,“ napsal Musk.

Běžní spotřebitelé zatím nebudou mít k této technologii přístup. Než se mozkové implantáty Neuralinku dostanou na trh, budou potřebovat schválení od regulačních orgánů. Podle deníku Wall Street Journal společnost Neuralink již získala povolení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv ke zkouškám a informovala jej o této nové záležitosti.

Autor: Petr Pláteník

Další články