Elon Musk žaluje OpenAI

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 14. 03. 2024

Elon Musk žaluje OpenAI

Americký miliardář bude chtít soudně prokázat, že technologická společnost porušuje původní zakládací smlouvu. Vyvinula podle něj ChatGPT-4 v tajnosti s jediným záměrem, a to generovat zisk. Informaci přinesl web Inc.

Elon Musk viní především šéfa OpenAI Sama Altmana z toho, že opustil původní poslání společnosti vyvíjet umělou inteligenci ve prospěch lidstva. V žalobě podané na konci února se uvádí, že Altman a spoluzakladatel OpenAI Greg Brockman původně oslovili Muska s plánem založit neziskovou společnost s otevřeným zdrojovým kódem.

S podporou Microsoftu se ovšem zaměření společnosti přeorientovalo na utváření zisku, tvrdí Muskovi právníci v žalobě podané v San Francisku. Dále se v ní uvádí, že vedení firmy drželo návrh GPT-4, svého nejpokročilejšího modelu umělé inteligence, „v naprostém utajení“.

Musk spoluzaložil OpenAI v roce 2015. O tři roky později ale z jejího představenstva odstoupil.

Sam Altman byl loni nejdříve bývalou správní radou OpenAI propuštěn. Zdůvodnění znělo, že se snažil bránit poslání společnosti vyvíjet umělou inteligenci prospěšnou lidstvu. O několik dní později se ovšem do vedení společnosti vrátil. A aby se jeho „comeback“ potvrdil úplně, podle nejnovějších zpráv byl Altman jmenován zpět také do správní rady.

ChatGPT, chatbot od OpenAI, se během šesti měsíců od svého představení veřejnosti v listopadu 2022 stal nejrychleji rostoucí softwarovou aplikací na světě. Podnítil také spuštění konkurenčních chatbotů od společností Microsoft, Alphabet a řady startupů, které využily nastupujícího trendu a získaly miliardové financování.

Od uvedení na trh začala ChatGPT užívat celá řada subjektů pro širokou škálu úkolů – od shrnutí dokumentů po psaní počítačového kódu. Tím se odstartoval závod mezi velkými technologickými společnostmi o uvedení vlastních aplikací a nástrojů založených na generativní umělé inteligenci.

Autor: Petr Pláteník

Další články