SpaceX nezákonně propustila pracovníky kritické vůči Muskovi

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 08. 01. 2024

SpaceX nezákonně propustila pracovníky kritické vůči Muskovi

Společnost Elona Muska podle rozhodnutí amerických oficiálních úřadů neoprávněně propustila osm lidí za dopis vyjadřující znepokojení nad některými kroky výkonného ředitele firmy. Informuje o tom web The New York Times.

Konkrétně zaměstnanci vyzvali SpaceX, aby se distancovala od Musových komentářů na sociálních sítích, včetně jednoho, v němž se vysmíval obviněním ze sexuálního obtěžování. Dopis, který rozeslali, rovněž žádal vedení firmy s než 13 000 zaměstnanců, aby specifikovala své zásady týkající obtěžování a důsledně je také prosazovala. Ve stížnosti odborové radě se uvádí, že Gwynne Shotwell, provozní ředitelka firmy, nezákonně omezovala zaměstnance v dalším šíření komuniké.

Případ má být projednán správním soudcem na začátku března, pokud tedy do té doby nedojde k urovnání sporu mimosoudní cestou. Mluvčí odborové rady uvedla, že řeč je o náhradě škody vzniklé zaměstnancům – především o znovupřijetí do zaměstnání a kompenzaci ušlé mzdy.

Ve SpaceX se sice vyvíjejí opakovaně použitelné rakety, s lidmi, kteří je vyrábějí, se ale zachází jako s něčím postradatelným,“ prohlásila Paige Hollandová-Thielenová, jedna z propuštěných zaměstnankyň. „Doufám, že tato obvinění přivedou SpaceX k zodpovědnějšímu jednání, s přihlédnutím k dlouhé historii špatného zacházení s pracovníky a potlačování diskuse.“ Společnost SpaceX na žádost The New York Times o komentář nereagovala.

Zdaleka ne první případ

Elon Musk někdy zaujímá vůči zaměstnancům a zaměstnankyním svých společností až radikální postoje. Propustil například zhruba polovinu zaměstnanců Twitteru, nyní známého jako X, krátce po převzetí společnosti v roce 2022. Následně musely odejít další dvě desítky interních kritiků firmy Twitter.

Společnost Tesla, kterou Musk také vede, zase strávila roky soudním sporem, v němž byla obviněna z propuštění zaměstnance za zapojení do odborové činnosti. V roce 2021 padlo rozhodnutí, že takové jednání bylo nezákonné, a Tesla dostala příkazem pracovníka znovu zaměstnat a vyplatit mu náhradu ušlé mzdy. Společnost se proti případu dále odvolává.

Ministerstvo spravedlnosti v srpnu zažalovalo společnost SpaceX kvůli diskriminaci žadatelů o azyl a uprchlíků při přijímání do práce. Soudce ale vydal soudní příkaz, kterým zablokoval další postup v tomto případu.

Autor: Petr Pláteník

Další články