I tři čtvrtě miliardy korun za rok si vydělá sportovní komentátor

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 22. 10. 2022

I tři čtvrtě miliardy korun za rok si vydělá sportovní komentátor

Komentátor CBS Sport Jim Rome s ročním příjmem 30 milionů dolarů (necelých 750 milionů korun) je nejlépe placeným sportovním komentátorem na světě. Podle serveru totalsportal.com si letos 20 nejlépe placených komentátorů přijde celkem na 172,5 milionu dolarů (skoro 4,4 miliardy korun).

Chcete, aby se stal sport hlavním zdrojem vašich příjmů, nemůžete se ovšem věnovat sportu profesionálně? V takovém případně se jako nejlepší volba jeví práce sportovního novináře, ideálně televizního komentátora.

V první řadě totiž neexistuje, alespoň v Česku, přímá úměra mezi sportovní kariérou a následným uplatněním v novinářské branži. Názorným příkladem jsou dva dlouhodobě nejuznávanější domácí televizní komentátoři Jaromír Bosák a Roberta Záruba.

Prvně jmenovaný to dotáhl do týmu FK Union Strašnice, s fotbalem se rozloučil po postupu svého klubu do pražské 1. B třídy. Aktuálně je členem týmu celebrit Real Top Praha, který hraje pro radost a především pro charitu. Ač spjat s Českou televizí, momentálně mnohem většího prostoru se mu dostává na Canal + Sport, na kterém komentuje dění kolem Premier League.

Co se Roberta Záruby týče, přes veškerou snahu se mi nepodařilo s výjimkou zápasů týmu ČT vypátrat byť zmínku o hokejové minulosti. Stejně jako Jaromír Bosák hraje fotbal za Real Top Praha. Platy obou komentátorských hvězd jsou, jak tomu bývá u nás zvykem, „začerněny“, nicméně lze předpokládat, že mohou směle konkurovat i lehce nadprůměrně ohodnoceným hráčům obou českých nejvyšších soutěží. Navíc kariéra sportovních novinářů sice začíná ve srovnání s hráči o něco později, na druhou stranu má mnohonásobně delší trvání.

Výnosná branže

To v Americe se za své příjmy nestydí, v květnu tak média informovala o tom, že se stanice Fox News s předstihem dohodla s majitelem rekordních sedmi prstenů za vítězství v Super Bowlu Tomem Bradym na spolukomentování zápasů NFL. Podle The New York Post má inkasovat během deseti let 37,5 milionu dolarů ročně (zhruba 930 milionů korun).

Nutno dodat, že takové peníze nebral stále aktivní quarterback, který v únoru sice nejdříve skončil, po dvou měsících ovšem oznámil, že za Tampa Buccaneers bude hrát minimálně rok, ani v časech největší slávy. Televizní kontrakt by pětačtyřicetiletého veterána katapultoval mezi aktuálně deset nejlépe placených hráčů NFL, devátý Matt Ryan z týmu Indianapolis Colts si ročně přijde na 30 milionů dolarů (bezmála 750 milionů korun), navíc jeho smlouva je pouze pětiletá.

Jinak devatenáct amerických sportovních novinářů působících v televizních a rozhlasových stanicích ESPN (8), Fox Sports (5), CBS Sports (3) a NBC Sports (3) vydělává ročně minimálně pět milionů dolarů (124 milionů korun). Pro ilustraci, průměrný plat hráče NHL bude v této sezóně podle gaimday.com 3,2 milionu dolarů (necelých 80 milionů korun). Server totalsportal.com pak informuje o tom, že si letos 20 nejlépe placených sportovních komentátorů, mezi kterými jsou i dvě ženy – Jillian Barberie (Fox News) a Samantha Ponder (ESPN) –, přijde celkem na 172,5 milionu dolarů (bezmála 4,4 miliardy korun).

Silně nekorektní, leč přebohatý…

Jednoznačně nejlépe placeným sportovním novinářem planety je komentátor CBS Sport Jim Rome s ročním příjmem 30 milionů dolarů. Svou kariéru začínal sedmapadesátiletý moderátor v ESPN, ve které bodoval se svými pořady „Jim Rome Is Burning“ a „Talk2“. Poté přestoupil k CBS, vlastní pořad v podobě interview má i na televizním kanálu Showtime. Formát je nikoli nepodobný tomu, který používá Jaromír Bosák ve své talkshow Ušák.

Tím ovšem podobnost mezi oběma moderátory končí. Zatímco Bosák – pomineme-li příběh, kdy se netušíce, že zapomněl vypnout mikrofon, obrátil v roce 2010 na hosta Vladimíra Táborského v pauze zápasu Slavie Praha s dotazem „To mi řekni, trénujou oni vůbec střelbu, ty vole?“ – je vzorem korektnosti, Jim Rome vzbuzuje silné kontroverze. Několik případů za všechny.

V roce 1994 moderoval pořad Talk2 a jeho hostem byl quarterback Los Angeles Rams Jim Everett. Atmosféra ve studiu se dala krájet, neboť Jim předtím často hovořil o Chris Everettovi, použitím křestního jména slavné tenistky dával jasně najevo, co si myslí o „bojových“ schopnostech quarterbacka. Ten podmínil svou účast v pořadu koncem urážek ze strany moderátora. Poté co Jim Rome oslovil Everetta několikrát jako Chris, s ním americký fotbalista nejdříve převrhl stůl a pak vytřel podlahu.

O tři roky později tehdy devětašedesátiletý Gordie Howe získal angažmá v týmu Detroit Vippers v International Hockey League, legendární hokejista tak učinil s cílem prodloužit svou mimořádnou kariéru na šest desetiletí. Rome nabídl honorář 3000 dolarů (přes 74 tisíc korun) prvnímu hráči soupeře, který veterána sestřelí a „vrátí starého blázna zpět do reality“. Jeho prohlášení vyvolalo mimořádný ohlas, moderátor pak musel dlouho vysvětlovat, že se vlastně jednalo o žert.

Před sedmi lety si Jim Rome vyšlápl na samotného komisaře NBA Davida Sterna. Všemocného basketbalového bosse se dotázal, co je pravdy na tom, že draft NBA byl upraven ve prospěch týmu z New Orleans? Poté co Stern odpověděl, že nikoli a moderátor by se měl za podobné nepodložené spekulace omluvit, přešel do protiútoku, když se Romeho zeptal, jestli už přestal mlátit svoji ženu. Mezi oběma se strhla nekontrolovaná výměna názorů a posluchači měli o zábavu postaráno.

Díky schopnosti přitahovat pozornost se Jim Rome objevil ve filmech Space Jam, Two for the Money, sitcomu HBO Arlis či v klipu kapely Blink 182 „What’s My Again“. Zaujal rovněž tvůrce seriálu Městečko South Park, a dokonce Olivera Stonea. Ve snímku oscarového režiséra Vítězové a poražení je totiž postava drzého sportovního moderátora inspirovaná právě Jimem Romem. Je evidentní, že záporáci táhnou.

Autor: Petr Bošnakov

Další články