ČEZ investoval stovky milionů do britského startupu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika 01. 04. 2024

ČEZ investoval stovky milionů do britského startupu

Za nápadem bezemisní autobusové dopravy stojí dva skotští cestovatelé. Nadějný startup podpořil také investiční fond Skupiny ČEZ – Inven Capital celkovou částkou 326 milionů korun.

Za technologickou platformou Ember stojí Keith Bradbury a Pierce Glennie. Jejich zkušenosti se světovou dopravou je přivedly k myšlence vytvoření bezemisní autobusové přepravy s prvotřídními službami pro zákazníky. Chtějí toho dosáhnout pomocí technologické platformy, která zajistí maximálně ekologicky i ekonomicky efektivní využití vozidel.

Snížení emisí je jasný cíl

Ember začínal se dvěma autobusy, které jezdily mezi městy Dundee a Edinburgh. V současné době provozuje flotilu 24 elektrických vozů. Ty obsluhují přes 20 měst a obcí, jako jsou Edinburgh, Perth, Glasgow a Dundee. Vedle toho disponuje vlastní sítí ultrarychlého nabíjení a vyvinul platformu, která spravuje vše od jízdních řádů a jízdenek až po nabíjení a údržbu vozidel. Platforma Ember je postavena tak, aby ji bylo možné s drobnými úpravami systému překlopit do dalších zemí.

Doprava produkuje skoro 20 % světových emisí CO2, z toho téměř polovina připadá na osobní přepravu po silnicích. Na tuto skutečnost chce startup upozornit. Rozšířením myšlenky do světa by se snížily škodlivé emise a meziměstská doprava nabrala nový rozměr.

Přispěl, kdo mohl

Startup kromě flotily elektrobusů buduje i vlastní dobíjecí síť napojenou primárně na obnovitelné zdroje. „Ember dokazuje, že chytrým propojením elektrifikace, digitalizace a silně prozákaznického přístupu lze dosáhnout toho, aby lidé dávali přednost ekologičtější hromadné dopravě před osobním cestováním,“ říkáředitel Inven Capital Petr Míkovec.

Aktuálně Ember vyvíjí paralelně pět nových dobíjecích hubů podle vzorového projektu ve městě Dundee, který umožňuje jednomu vozidlu čerpat energii rychlostí až 600 kW. Velká část energie přitom pochází z nedalekých čtyř větrných turbín.

V investičním kole, které spoluvedl Inven Capital, získal Ember na svůj další rozvoj 326 milionů korun. Kromě českého investora se do něj zapojily také fondy AENU a 2150, které se specializují na podporu startupů s důrazem na klimatické otázky.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články