Švédské firmy testují samořiditelný mikrobus využívající potenciál 5G sítě

Články 05. 10. 2020

Švédské firmy testují samořiditelný mikrobus využívající potenciál 5G sítě

Výhody nové generace mobilní sítě se dají demonstrovat různými způsoby. Specifickou formu zvolily firmy Ericsson a Telia. Do zkušebního provozu uvolnily autonomní elektrobus adaptovaný na provoz s využitím potenciálu 5G sítě.

Mikrobus v testovacím režimu, prozatím jen v měsíci září, projížděl po trase v centrální části hlavního města Stockholmu. Dalším z cílů sledovaných firmami je totiž také postupné adaptování společnosti na různé formy autonomní dopravy.

Pokud jde jen o samotnou technologii, vše už je nám k dispozici, připravené k využití,“ prohlašuje sebevědomě ve vyjádření pro agenturu Returs Jenny Lindqvist, viceprezidentka Ericssonu. „Jsou to ale faktory mimo kontrolu Ericssonu, které musíme brát v potaz… ať už jde o různé podoby regulace, nebo způsoby produkce takovýchto vozidel.“

S možnostmi 5G sítě pracují ve zkušebním režimu automobilky všude po světě. Rychlost přenosu dat i větší šířka pásma skýtají nové perspektivy, pokud jde o další digitalizaci procesů využívaných při řízení i jiných činnostech spojených s cestou autem.

Ve funkční spolupráci dvou firem se Ericsson orientuje na vývoj a výrobu telekomunikačních a jiných zařízení. Telekomunikační spolčenost Telia pak usiluje touto cestou o „společenský lobbing“ před tendrem o provozovatele 5G sítí.

Až třetina jejích příjmů přitom dnes pochází z poskytování služeb navázaných na telekomunikaci. A právě v tzv. fleet manangementu (činnosti, která souvisí s pořízením, správou, péčí, obnovou vozového parku) a dalších oblastech odvíjejících se od rozšíření 5G sítě spatřují velký potenciál.

Máme vypracovánu řadu případů užití a stavíme sítě umožňující profitovat z této výhody,“ tvrdí Allison Kirkby, výkonná ředitelka Telie. V prosinci tohoto roku by měla ve Švédsku proběhnout aukce volných kmitočtů pro 5G mobilní sítě, o které má zmiňovaná firma eminentní zájem.

Autor: Petr Pláteník

Další články