Technofobie může Putina stát válku na Ukrajině

Zdroj: Pixabay
Technologie 29. 12. 2022

Technofobie může Putina stát válku na Ukrajině

Strach ze špionáže by Vladimiru Putinovi mohl prohrát válku na Ukrajině. Trvá totiž i několik dní, než se zprávy z bojiště dostanou na Putinův stůl, a jsou tak často neaktuální, uvádí web Interesting Engineering.

Ruský prezident Vladimir Putin se dlouho vyhýbal internetu a chytrým telefonům kvůli obavám z kybernetické špionáže. Odmítá chodit na internet, protože se obává digitálního sledování, uvedl předminulý pátek deník Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na americké a ruské oficiální zdroje. 

„Putin se denně probouzí kolem sedmé hodiny ranní a dostává písemné informace o válce, přičemž informace jsou pečlivě filtrovány tak, aby zdůrazňovaly úspěchy a zlehčovaly neúspěchy. Dlouho odmítal používat internet ze strachu z digitálního sledování, což ho činí více závislým na instruktážních dokumentech sestavených ideologicky spřízněnými poradci,“ tvrdí současní a bývalí důstojníci ruských zpravodajských služeb. 

Podle zdrojů obeznámených se situací může trvat několik dní, než se zprávy z bojiště dostanou na Putinův stůl, takže jsou často neaktuální. 

Deník tvrdí, že velitelé na frontových liniích nejprve poskytují informace o bojišti Federální bezpečnostní službě (FSB), která je pak předává ruské bezpečnostní radě. Prostřednictvím tajemníka rady jsou pak informace předávány Putinovi.

Podle zprávy ruských státních médií z roku 2020 měl Putin občas přístup k internetu, ruský prezident však nevlastní chytrý telefon.

Cena za opožděné informace o invazi na Ukrajinu

Když koncem září přišel velícímu důstojníkovi na frontové linii šifrovanou linkou z Moskvy telefonát, ruská vojska prohrávala bitvu o Lyman, malé město na východě Ukrajiny. Byl to Vladimir Putin, který dával přímý rozkaz neustupovat, tvrdila zpráva. 

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb se ukázalo, že prezident neměl dostatečné znalosti o reálné situaci. Předsunuté ukrajinské jednotky podporované Západem dodávaným dělostřelectvem obkličovaly Putinovy špatně vybavené frontové muže. Zdroje tvrdily, že Putin ignoroval rozkazy vlastních generálů a nařídil vojákům, aby udržovali své pozice.

Ruské jednotky 1. října po dalších ukrajinských léčkách rychle odešly a zanechaly za sebou desítky mrtvých těl a dělostřeleckou munici, kterou měl Kyjev zachránit. 

Putin předpokládal, že konflikt na Ukrajině bude rychlý, populární a úspěšný. „Nakonec se ocitl osamocen a nedůvěřivý na vrcholu mocenské struktury vybudované tak, aby podporovala jeho agresivní pohled na svět a chránila ho před „odrazujícími zprávami“, uvádí zpráva.

„Prezident má, stejně jako dříve, k dispozici více kanálů pro příjem informací. Jakákoli tvrzení, že dostává zkreslené informace, neodpovídají skutečnosti,“ řekl podle webu Interesting Engineering mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Lidé zasvěcení do záležitostí v Kremlu tvrdí, že se po celé měsíce pokoušela část ruských úředníků, provládních médií a expertů osobně informovat Putina o tom, jak jeho invaze selhává.

Kreml po ruské invazi na Ukrajinu koncem února omezil přístup k zahraničním sociálním médiím a platformám, což vedlo Rusy k hledání alternativních metod, jak omezení obejít. 

Podle neziskové organizace Freedom House se sídlem ve Washingtonu se svoboda internetu v Rusku letos snížila výrazněji než v kterékoli jiné zemi.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články