;

Thajský startup chce zvýšit efektivitu drobných farmářů. Pomocí dat ze satelitních snímků a umělé inteligence

Články 03. 09. 2020

Thajský startup chce zvýšit efektivitu drobných farmářů. Pomocí dat ze satelitních snímků a umělé inteligence

Společnost Ricult, kterou podporuje i nadace manželů Gatesových, má v plánu prostřednictvím vyspělých technologií pomoct segmentu hospodářství, který zaměstnává až polovinu zdejších obyvatel.

Zemědělství v Thajsku, ostatně jako i v dalších částech světa, prochází nyní těžkými časy. Jen v první polovině tohoto roku podle informací obsažených na webu Robotics and Automation News poklesla jeho produktivita v zemi o 5 %.

Z dat shromážděných portálem Statista přitom vyplývá, že ve jihovýchodoasijské zemi najdeme až 7 milionů drobných farem. Značná většina z nich při své práci nepoužívá vyspělejší zemědělskou techniku.

Začít u malých farmářů

Podle odhadů Statisty by celková hodnota trhu s „chytrým“ zemědělství měla v roce 2022 dosáhnout hodnoty 267 milionů dolarů. „Řešení globálních problémů s nedostatkem jídla, podvyživeností, chudobou, nezaměstnaností v zemědělství musí začít u malých farmářů,“ objasňuje své záměry v oficiálním prohlášení startup Ricult.

Jsme přesvědčení, že svět už je připravený na revoluci ve farmářství – stane se více inkluzivním a podporujícím pro lidi, kteří jsou páteří tohoto průmyslového odvětví,“ píše se dále v komuniké thajské firmy.

Že bude pomoc vyspělé technologie potřeba, dokazuje akutně letošní rok, kdy se v Thajsku ke koronavirové pandemii připojují důsledky dlouhodobého sucha a špatného počasí. Drobní farmáři tak v důsledku ekonomického tlaku začínají své živobytí odprodávat větším zemědělským společnostem.

Autor: Petr Pláteník

Další články