Tomáš Kučera: Ceny bytů jdou drasticky dolů

Zdroj: Tomáš Kučera
Lidé 22. 11. 2022

Tomáš Kučera: Ceny bytů jdou drasticky dolů

Ještě na začátku letošního roku bylo naprosto běžné prodat pražský panelákový byt 3+kk v původním stavu i za 7 milionů korun. Na podzim o takový byt nejeví zájem v podstatě nikdo. Přichází lidé s hotovostí a nabízejí 5 milionů korun. Snížení ceny o 25 procent, aby se vůbec prodalo, je už dnes naprosto běžná praxe, říká realitní makléř Tomáš Kučera.

Propad cen je mnohem výraznější, než o jakém se veřejně mluví. Reálný pokles cen se dnes pohybuje naprosto běžně na úrovni 30 procent. Lidé se o něm dozvídají až díky datům z katastru se zpožděním. Zatímco profesionální realitní makléři rozpoznají skutečný stav z každodenní praxe v podstatě ihned.

Dolů jdou i ceny luxusnějších nemovitosti. Jde o úplně jiný typ zájemců, ale ve výsledku stejný dopad na realitní trh. Lidé, kteří se zajímají o byty na sídlištích, odmítají platit loňské ceny, protože jsou si vědomi, jak je dnes těžké zajistit peníze na financování bydlení. Hypotéku získávají jen stěží a o to více vybírají a samozřejmě tlačí na cenu. 

Pokud jde o luxusní byty či domy v řádu desítek miliónů korun, zájemci o takové bydlení nejsou závislí na financování bankou. Mají tzv. hotovost a tyto peníze často vydělali svými manažerskými a podnikatelskými schopnostmi, dobře se orientují a znají hodnotu peněz. V důsledku tlačí na cenu podobně, jako lidé se zájmem o byty na sídlištích. Jejich nabídky na koupi velmi často začínají na částce o 20 % nižší, než je nabídková cena majitele.

V praxi to vypadá tak, že pokud se dnes prodá byt či luxusní dům, cena je nižší i o desítky procent. Majitelé odmítající nový stav realitního trhu pak svou nemovitost stále jen nabízejí a nabízejí a k nim přibývají další a další nabídky. Říkáme jim ležáky. Jinými slovy, co dnes vidíte na internetu v nabídce, jsou většinou jen zbožná přání majitelů nemovitostí. Čím déle budou čekat, tím méně za svou nemovitost dostanou. Navíc propad cen potrvá a rozhodně to nepřejde během jednoho kvartálu. 

Velkou diskutovanou otázkou jsou také ceny developerských projektů. Osobně sázím své boty, že i ty nakonec zlevní. Samozřejmě, že teď slyšíme od všech developerů, že ceny snižovat nebudou. Už jste někdy slyšeli od developera větu: Teď nekupujte, počkejte ještě tři měsíce, my pak budeme muset zlevnit?

Jak jsem řekl už v roce 2018, realitní krize je periodicky se opakující jev a nevyhne se mu až na výjimky v podstatě žádný segment. A pokud developeři neoznámí plošné snížení cen u projektu, stane se najednou například, že dostanete kuchyňskou linku zdarma, dvě parkovací stání za cenu jednoho, vyšší standard za cenu nižšího a podobně. Je to tedy v důsledku sleva, která se ale navenek jako sleva netváří. 

Realitní krize je tu a její důsledky se plnohodnotně projeví až za několik měsíců. Praktický dopad má ale už nyní. A nevyhne se, až na výjimky, žádnému segmentu realitního trhu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články