;

Trh s průmyslovými roboty dosáhne v roce 2021 hodnoty až 400 miliard korun

Zdroj: Pixabay
Články 22. 02. 2021

Trh s průmyslovými roboty dosáhne v roce 2021 hodnoty až 400 miliard korun

Podle informací zveřejněných norským odborným blogem Aksje Bloggen celková hodnota trhu s roboty určenými pro výrobní sektor vzrostla v průběhu posledních tří let až o 40 %.

Důvody pro stále častější nasazování robotů jsou snadno pojmenovatelné: snaha snížit výrobní náklady, řešení problému s nedostatkem pracovní síly u repetitivních úkonů a potřeba udržet krok s konkurencí, případně nejlépe ji předstihnout.

V roce 2018 činila celková hodnota globálního trhu s roboty užívanými ve výrobě 282 miliard korun (13,2 miliardy dolarů). Vyplývá to ze studie vypracované poradenskou společností Boston Consulting Group (BCG).

V roce 2019 vystoupal objem globálního trhu na 317 miliard korun (14,8 miliardy dolarů). Loni už to činilo 355 miliard korun (16,6 miliardy dolarů). Letos se očekává další nárůst, a to o 43 miliard korun (2 miliardy dolarů) až na celkových 398 miliard (18,6 miliardy dolarů).

Trhu stále ještě dominují konvenční průmysloví roboti, jako jsou velké robotické paže určené pro automobilový průmysl. Hodnota tohoto segmentu by na celosvětové úrovni měla letos vystoupat až na 319 miliard korun (14,9 miliardy dolarů).

Oblast vyspělé robotiky je výrobci vnímána hlavně jako nesmírně perspektivní, pokud jde o uplatnění v následujících letech. A to zejména v kombinaci s analýzou velkých dat, která jim umožní činit rychlá rozhodnutí zakládající se na aktuálních vstupech. Slibují si od toho úsporu nákladů a zrychlení produkce.

Jsou to především výrobci v Evropě a v Asii, kteří se začínají stále častěji orientovat na autonomní robotická řešení. Kdo naopak podle zjištění BCG v tomto směru zaostává, je Severní Amerika.

A asi nikoho nepřekvapí, že největší ochotu nasazovat vyspělou robotiku neprojevují tradiční průmyslové země, ale rychle se rozvíjející trhy jako Čína nebo Indie. Motivuje je k tomu potřeba překonat nedostatek kvalifikované pracovní síly i touha zvýšit svou konkurenceschopnost při soutěži s rozvinutějšími ekonomikami.

Autor: Petr Pláteník

Další články