Učební obor nedostuduje každý desátý učeň

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 18. 03. 2024

Učební obor nedostuduje každý desátý učeň

Řemesla mizí z trhu práce. Obejdeme se bez řemeslníků nebo si za jejich práci budeme muset připlatit? Řešením by byla větší finanční motivace pro nováčky v oboru a polytechnické vyučovaní na základních školách.

Řemeslníci jsou v České republice velmi žádaní. Hlavním důvodem, proč poptávka po jejich práci roste, je jejich nedostatek a nízká konkurenceschopnost. Jedním ze zásadních problémů zůstává, že vystudovaní absolventi obor opouštějí. Někteří ho dokonce vůbec nedostudují. Mnohé z nich odradí nízký nástupní plat nebo zjištění, že pro ně vybraný obor není atraktivní.

Studenti od řemesla odchází

Po ukončení školy se svému řemeslu věnuje většina absolventů. Bohužel časem určitá část od řemesla odchází. Tím hlavním důvodem bývají finance. Firmy čerstvým absolventům, kteří sice mají výuční list, ale chybí jim dostatečná praxe, platí minimum,“ říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov. I navzdory tomu kontaktuje školu několik firem týdně. Po dokončení studia tak mají absolventi často zajištěné pracovní místo.

Morálka učňů bývá nižší

Mladí absolventi mají jiné představy. Často chtějí vysoký plat a rychlý kariérní růst. „Data ukazují, že mezi mladšími zaměstnanci je fluktuace obecně vyšší. To může být způsobeno řadou faktorů, včetně snahy najít práci, která lépe odpovídá jejich kariérním cílům, hledání lepších pracovních podmínek či vyšších mezd,“ uvedla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Podle průzkumu společnosti Trexima z roku 2023 by se pro jiný obor rozhodlo 42 % studentů posledních ročníků učebních oborů. To poukazuje na nerozhodnost učňů. Problémem bývá i snížená morálka studentů. „Podle odhadu nedokončí některé učební obory zhruba desetina žáků. Naše škola má na začátku školního roku přes 1 500 žáků. V průběhu každého školního roku odejde z různých důvodů kolem 170 žáků. Několik málo jedinců i vyloučíme, protože mají problémy třeba s chováním nebo docházkou, ale většina z nich přestane chodit sama,“ dodává na závěr ředitel Janeček.

Autor: Eva Kaisrová

Další články